Bebeklerde Alerji Testi

Bebeklerde Alerji Testi Nasıl Olur?

Bağışıklık sistemleri tam olarak oturmadığı için çevreden gelen gıda, toz, bitki kokuları, hayvan tüyü ve polen gibi maddeleri yabancı madde olarak algılar ve bunlara bir direnç oluşturur. Bunlar da bebekte zamanla kronikleşmeye başlayan öksürük hapşırma, göz sulanması ve kızarması, kilo alımın da azalma, huzursuzluk gibi belirtiler gösterir. Bu bulguların ve alerji hafife alınmaması gerekir. Tüm bu bulgular bize bebekte alerjik astım ya da alerjik nezle olabileceğini düşündürmelidir. Bebeklerde alerji testi nasıl olur? Alerji testleri yapımı düşünüldüğü gibi zor değildir. Bebeğin yaşına ve şüphelenilen alerjene uygun seçilerek doktor tarafından uygulanır. Tespit edildikten sonra uygun tedavi ile bebek kaliteli gelişim sürecine devam eder.

Bebeklerde Alerji Testi

Alerji Testinin Önemi

Bebeğin fizyolojik, psikolojik açıdan sağlıklı yetişebilmesi için alerjinin neden olduğunun tespit edilip ona uygun tedavinin başlanması gerekmektedir. Alerjinin nedeni ne kadar erken dönem de fark edilirse hem bebeğin gelişimi hem de ebeveyn ve bebek arasında ki ilişkinin gelişimi sağlıklı olacaktır. Alerji semptomları ilk 1 ya da 2 ay içerisin de genel de kendini belli eder. Bazen alerjenin tespit edilmesi zaman alabilir. Alerji tedavi edilmediği sürece bebeğin fiziksel gelişimi ve motor gelişimin de gerileme olabilir. Alerjik bebekler tedavi edilmezse kilo alımları zamanla azalır.

Alerji Ne Zaman Düşünülmelidir?

  • Kesilmeyen kronik bir öksürük karakteri varsa ve geçmiyorsa
  • Bebekte kilo alımı az ve kilo kaybı yaşanıyorsa
  • Özellikle öksürük ve hapşırma gece nöbetler halin de geliyorsa
  • Bebekte sebepsiz görülen ve geçmeyen hırıltı atakları
  • Ciltte egzama, kaşıntı, yanma, kızarma bulguları
  • Üst solunum yolu problemleri uzun süreli ise
  • Gözler de kaşıntı, kızarma, sulanma gibi durumlar da aklımıza alerji gelmelidir.

Alerji Testi Çeşitleri Nelerdir?

Epidermal Cilt Testleri; Derinin en üst tabakasına bir çizik atılır ve alerjen seyreltilmiş bir şekil de cilde verilir. Genellikle 6 aydan küçük bebekler de yapılan bir testtir. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Yama Testleri; Aşırı duyarlılık varsa bu test yapılır yama 48 saat deri de kalır. Sonra semptomlar incelenir. Belirlenen semptomlara göre alerjen tespit edilir. Genellikle 3 yaş üstü çocuklar da tercih edilir.

İn Vitro Test;  3 yaş altı çocuklar da cilt testi uygulamak zor olacağından kan testi tercih edilir. Ciltten yapılan testlere oranla hassasiyeti daha azdır.

Eliminasyon diyet testleri; Özellikle gıda alerjisi bulunan çocuklar da uygulanan bir yöntemdir. Alerjen olarak şüphelenilen gıdalar kesilir ve takibi yapılır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir