bahar alerjisi ilaçları

Bahar Alerjisi İlaçları

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte alerjik belirtilerin çoğalmasının nedenleri arasında mart ve mayıs ayları arasında artan polen yayılımı yer alıyor. Ağaç, çimen ve çiçeklerden yayılan polenler hava yoluyla ağız, burun ve gözle temas ettikleri gibi deri ve akciğerlere de ulaşarak alerjik hastalık belirtisi olarak değerlendirilen durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

bahar alerjisi ilaçları

Bitkilerin polen dönemleri birbirinden farklı olduğundan bu sorunların yaşandığı dönem bahar ayları ile sınırlı kalmayarak ekim ayına kadar sürebilmektedir. Gözlemlenen bulguların seviyesi ile süresi duyarlı olunan polene göre değişiklik göstermektedir. Bahar alerjisi ilaçları kullanılarak bulguların şiddetini kontrol altına almak mümkündür.

Bahar Alerjisi İlaçları ve Alerji Belirtileri

Bahar aylarında alerjik nezle belirtileri arasında yer alan hapşırma, burun tıkanıklığı, damak ve kulak kaşıntısı; astım göstergesi olan nefes sıkışması ve öksürük; göz alerjisine işaret eden gözlerin kaşınması ve sulanması gibi şikayetlerle kliniğimize başvuran kişiler bahar alerjisi yönünden değerlendirilmektedir. Nezle belirtileri ile bahar alerjisi belirtileri benzemekle birlikte, 7-10 gün içinde bulguları kaybolan nezleden farklı olarak bahar alerjisinde bulgular birkaç ay sürebilen bir zaman diliminde gözlemlenmektedir. 2 haftadan daha uzun süren yakınmalar söz konusu olduğunda durumun alerji yönünden değerlendirilmesi ve gerekirse bahar alerjisi ilaçları ile kontrol altına alınması gereklidir.

Bahar Alerjisi İlaçları İle Tedavi

Bahar aylarında yukarıda ifade edilen belirtilerin görüldüğü çocuklarda alerji uzmanı tarafından yapılacak değerlendirme ile deri ve kan testlerinin ardından alerji tanısı konulabilmektedir. Polen alerjisi için 1-2 yaş sonrası test yapılması tercih edilmektedir. Bahar alerjisinin tedavisinde bahar alerjisi ilaçları ve aşılar kullanılmaktadır. Hastanın durumuna göre belirlenen göz damlaları, solunum yoluyla alınan ilaçlar ya da burun spreyleri ve şuruplar ilaç tedavisinin bir parçasıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir