Atopi alerji gelişimine genetik olarak eğilimli olması durumudur. Atopik olan ailelerde, alerjik hastalık gelişme olasılığı da yüksektir. Atopik ise, atopisi olan kişiye denilmektedir. Bu yazımızda atopi ve atopik kelimelerini daha ayrıntılı anlatacağız.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Atopi Nedir?

Atopi, çevremizde bulunan alerjenlerin vücudumuzda alerji oluşturması için, eğilimli olma durumuna denilmektedir. Anne ve babasında alerjik bir hastalık olan çocuklarda, alerjik hastalık gelişme riski yüksektir. Atopi için, anne ve baba alerjik hastalık yönünden sorgulanmalıdır.

Atopik Nedir?

Atopisi olan çocuk ve yetişkinlere atopik denir. Astım, alerjik nezle, egzama gibi hastalıkların gelişmesi için yatkın olan çocuklara ve yetişkinlere atopik denilmektedir.

Atopiklerde Yüksek IgE Yanıtı Vardır

Çevremizde bulunan alerjenler, atopik kişilerde daha fazla IgE yanıtı oluşturmaktadır. Çünkü, genetik bir eğilim vardır. Astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalık gelişme riski daha yüksektir.

Sonuç Olarak;

-Atopi, çevremizde bulanan alerjenlere alerji gelişmesine eğilimli olma durumudur.

-Atopik, atopisi olanlar için kullanılan kelimedir.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.