Astımın gebelik üzerine etkileri tartışmalıdır. Yapılan birçok çalışmada anne ve bebek ölümlerini artırdığı görülmektedir. Ancak bu daha çok kontrolsüz astımın sonucudur. Akut astım nedeniyle tedavi edilen gebelerin %19 kadarında erken doğum görülmektedir. Sizlere bu yazımızda astımın gebelik üzerine etkilerinin anlattık.

istanbul_alerji_merkezi_web_resimleri (83)

İstanbul Alerji Merkezi

 

Astımın gebelik üzerine etkisi de tartışmalıdır, fakat birçok çalışmada gebeliğe bağlı olarak  hipertansiyona, bulantı ve kusmalara, vajinal kanama görülme sıklığında artışa, anne ölümlerinde artışa, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, büyüme geriliği, kronik hipoksi(oksijen yetersizliği), anne karnında ölümün arttığı görülmüştür.

Bunlar daha çok kontrolsüz astım durumunda görülür. Akut astım nedeniyle tedavi gereken gebelerin %19 kadarında erken doğum görülmektedir.

Kontrolsüz astım anne ve bebek ölümü ve sakatlığına yol açabilir.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.