Eğer astımınız hamilelik öncesi kontrol altında değil ise hamilelik sürecinde şikayetleriniz daha fazla artış gösterebilir. Astımınızın kontrol altında olup olmadığını astım kontrol anketi yaparak anlayabilirsiniz. Solunum fonksiyon testlerinde görülen FEV1 değeri de bize astımının kontrol altında olup olmadığını gösterir. Sizlere bu yazımızda astımın kontrol altında olmadığının nasıl anlaşıldığını yazdık.

istanbul_alerji_merkezi_web_resimleri (111)

İstanbul Alerji Merkezi

 

Hamilelikten önce astımı kontrol altında olmayan hastalarda hamilelik süresi boyunca astım şikayetleri  daha fazla artış gösterebilir. Özellikle astım için önerilen ilaçları daha fazla ihtiyacı olabilir. Astım kontrol altında olup olmadığını astım kontrol testi yaparak anlayabiliriz. Astım kontrol testinde sorduğumuz  5 soru ve bu sorulara verilen cevaplara göre verilen puanlar değerlendirilir. Her soru 5 puan üzerinden değerlendirilir.  Toplam puan 25 ise tam kontrol, 24-20 ise kısmi kontrol ve ≤19 ise kontrol altında değildir.

Solunum fonksiyon testlerinde FEV1 değerlerinin düşük olması bize astımın kontrol altında olmadığını gösterir.

Alerjik astımın kontrol altında olmamasının neden olacağı komplikasyonlar göz önüne alındığında, astımı kontrol altına almak için yeterli ilaç tedavisi uygulanması gerektiği açıktır.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.