Astım İlaçları Orucu Bozar Mı?

 

 

Ramazan ayı veya diğer zamanlarda oruç tutmak isteyen astım hastaları, hastalıklarının şiddeti veya kullandıkları ilaçlar açısından oruç tutmanın dini olarak uygun olup olmadığını merak ederler. Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu bazı önemli noktalara açıklık getirmiştir.

 

Buna göre uzman bir doktor tarafından oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı belirlenen bir hasta, Ramazan’da oruç tutmayabilir. Eğer hastalığı geçici ise tutamadığı oruç günlerini iyileşince kaza eder. Hastalığı kalıcı ise tutamadığı oruç günleri için fidye vermesi gerekir.

Ancak, Din İşleri Yüksek Kurulu’na göre nefes darlığı dışında oruç tutmaya engel başka bir sağlık sorunu olmayan astım hastaları, inhaler denen nefes almayı rahatlatacak ilacı ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler. Bir kullanımda çok az bir miktar ağza sıkıldığından, ağza püskürtülen bu ilaçlar orucu bozmaz. Zaten ilacın önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarları tarafından emilip yok olmaktadır. Bundan geriye kalan miktarın mideye ulaştığı konusunda ise, kesin bir bilgi yoktur.
Oruçlu iken misvak kullanımı ve abdest alırken ağızda kalan su miktarı göz önüne alınarak, ağza püskürtülen astım ilaçlarının orucu bozmayacağına kanaat getirilmiştir.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir