Astım Bronşit Nedir?

Astım Bronşit Nedir?

Astım bronşit nedir? Astım bronşit olan kişilerde hırıltılı nefes alma ve hırıltılı öksürük sorunları görülür. Bunun nedeni bronşların iltihaplanması sonucu daralmasıdır. Bronşlar, akciğerlerdeki hava taşıma yolu olan küçük borulardır. Söz konusu daralma sadece astım bronşite özeldir. Diğer normal bronşitte böyle bir daralmadan söz edemeyiz.

Astım Sebepleri ve Astım Bronşit Nedir?

Astım bronşit nedir? Sorusuyla birlikte bu sağlık sorununa neden olan faktörlerin de bilinmesi gerekir. Belli başlı etkenler alerjenler, kimyasal maddeler ve hava kirliliğidir. Astım bronşitte kişiler dışarıda toz veya kirli havada nefes almakta zorlanırlar. Kimyasal maddelerin ağır kokusu kişinin bu konuda duyarlı olmasına sebep olabilir. Alerjenler farklı gruplarda toplanabilir. Halı tozları, yiyecekler ve polenler hatta hayvan tüyleri de bir alerjendir. Sigara içen veya içilen ortamlarda kalan kişilerin alerjik astıma yakalanma ihtimali yüksektir. Günümüzde hava kirliliği nedeniyle bu hastalıkta artış gözlenmiştir. Artışın görülebileceği başka bir alan da sanayi sektörüdür. Sanayi sektöründe çalışanlar ağır boya ve kimyasal kokularıyla muhatap olduklarından astım bronşite yakalanma ihtimalleri yüksektir. Sık tekrarlayan solunum yolu hastalıkları astım bronşitin başka bir nedendir. Çocuklarda çok sık görülen bir nedendir.

Astım Bronşit Önlemleri ve Astım Bronşit Nedir?

Astım bronşit nedir?”konusunda bu sorunu yaşayan kişilerin bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Öncelikle polen mevsiminden dışarı çıkmamaya gayrete etmelidirler. Sigara kesinlikle içmemeli ve içilen ortamlardan da uzak durmalılar. Bu hastaların evde hayvan beslemeleri de uygun değildir. Hatta çiçek ve bitkiler de astımı tetikleyebilir. Evde toz tutan halılar kullanılırsa yine tetikleyici bir unsur olarak görülebilir. Bunların dışında farklı ortamlarda farklı etkenler ortaya çıkmaktadır. Kırsal kesimde yaşayan kişilerin ahır ve kimyasal maddelerle teması daha fazla olabilir. Fakat astım bronşit hastaları kesinlikle bunlara temas etmemelidir. Ağır parfüm kokularından ve temizlik ürünlerinin kokusundan kaçınılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir