istanbul_alerji_merkezi_arı_alerjisi 2Arı alerjisi tanısını koymak için öncelikle iyi bir anamnez(öykü) alınmalıdır. Daha sonra alerji deri testi veya kan testlerinden faydalanılır. Kesin tanı konduktan sonra tedavi süreci başlar. Sizlere bu yazımızda arı alerjisi tanısının nasıl konulduğunu yazdık.

 

Arı alerjisinin tanısını koymak için hastanın arı soktuktan sonra hangi şikayetlerinin ne kadar zamanda oluştuğunu anlatan iyi bir anamnez almak gerekir.

Arı tarafından sokulan hastanın hangi arı tarafından şikayetlerinin oluştuğu alerji deri testi ve kan testlerinden faydalanarak teyit edilmesi gerekir. Arı için hastaya aşı tedavisinin başlanması düşünülüyorsa  deri testleri  yapmak son derece önemlidir.  Alerji deri testlerin de arı alerjenleri kullanıldığı için deri prick test ve intradermal deri testleri son derece riskli olabilir. Bu yüzden alerji deri testleri mutlaka alerji hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Alternatif olarak, arılara özgü arı spesifik IgE,  antikorları kanda ölçülebilir. Kandan yapılan alerji testlerinin tanı koyma olasılığı daha azdır.

Arı alerjisi alerji uzmanları tarafından tedavi edilebilir bir alerjidir.  Bu yüzden mutlaka alerji uzmanları tarafından görülmeli ve tanısının doğru bir şekilde konulması gerekir.

Önemli Bilgi

Alerji uzmanları ise (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) 18 yaşından büyüklerde görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları veya Dermatoloji Uzmanı olan doktorlardır.