Alerjiye Neler İyi Gelir

Alerjiye Neler İyi Gelir?

Alerji, bazı kişilerin vücutlarının bazı maddelere karşı aşırı duyarlılık göstermesine verilen addır. Alerji, kişiler için kabus haline gelmiş olabilir. Çünkü alerji, kronik bir rahatsızlıktır. Hastalar, özellikle bazı dönemlerde vücutlarının bazı maddelere karşı daha fazla reaksiyon gösterdiğini fark edebilirler. Bu, kronik bir durumdur. Mevsimsel şartlara bağlı olarak da alerjinin şiddet ve boyutu değişkenlik gösterebilir. 

Alerjiye Neler İyi Gelir

 

Alerjiye Karşı İyi Gelecek Yöntemler Nelerdir?

Alerjiye karşı önlem alabilmek için öncelikle tam olarak neye alerjiniz olduğunu saptamak doğru olacaktır. Bu kronik hastalık ne zaman daha fazla rahatsızlık veriyor?, Alerjimi tetikleyen unsurlar neler? Öncelikle bu soruların cevabını bilirseniz, alerjinizi kontrol altına almak daha kolay olacaktır. Normal şartlar altında hiç kimseye etki etmeyen bir faktör, alerjisi olan insan için kabus haline gelir Örneğin; bazı insanların hayvan tüylerine alerjileri olabilir. Ya da süt ve süt ürünleri tükettiğinde vücutlarında reaksiyon baş gösterebilir. Bu bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir durumdur. Alerji, kişilerde genetik olarak ortaya çıkabilir. Alerjiye  neler iyi gelir sorusunda en yaygın cevap olarak bilinen bazı besinler mevcuttur. Bu besinleri şu şekilde sıralarsak;

  • Zencefil çayı, özellikle astım tipi alerjilerde oldukça etkili bir rahatlama sağlar.
  • Yeşil çay, harika bir antioksidan olan yeşil çay da bağışıklığa çok iyi geldiği bilinen bir içecektir.
  • Bal anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel etkisinden dolayı özellikle astım öksürüğünde kullanılabilir. Polen alerjisinde şikayetleri ağırlaştırabileceği de unutulmamalıdır.

Alerji Neden Olur?

İnsan vücudunun bir bağışıklık sistemi vardır. Bu bağışıklık sistemi kişinin yaşamını sürdürdüğü çevre ile bütünleşmiştir. Bu durumda çevreden farklı bir uyaran algıladığı zaman, bağışıklık sistemi farklı bir reaksiyon göstererek uyaranı iter. Bu da alerjiye sebep olur. Alerji, genetik de olabilir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde en sık karşılaşılan alerji türlerinden birisi de polen alerjisidir. Hemen hemen çoğu insanda bulunan polenlere alerji, çevresel bir faktördür ve kişiyi tıpkı nezle olmuşçasına etkiler. Burun kaşıntısı, akması, geniz kaşıntısı, göz yaşarması gibi reaksiyonlarla vücutta kendisini belli eder. Bu gibi bir durumda kişilerin dışarıya çıkarken bir maske takması uygun olacaktır.

Kimi insanların ise; bazı yiyeceklere olan alerjileri yine en bilinen alerji türlerindendir. Çölyak hastalarının glutene olan alerjileri gibi daha çok genetik faktörler ile ortaya çıkan alerjiler de mevcuttur.

En sık duyulan bir diğer alerji çeşidi ise; ilaçlara duyulan alerjidir. Bunların başında penisiline duyulan alerji gelmektedir.

Alerjiyi Hafifletmek İçin Alınacak Önlemler

Alerjiyi hafifletmek için alınabilecek önlemler hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekir ise; öncelikle kişiler evlerinin hijyenini sağlamakla işe başlamalıdırlar. Dışarıdan evinize girdiğinizde ev kıyafeti giyinmek uygun olacaktır. Bunun yanı sıra evinizde klima varsa temizliğine özen göstermek, şikayetlerinizin hafiflemesine yardımcı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir