Alerjik rinit (Alerjik Nezle) çocuklarda hayat kalitesini bozabilen önemli bir hastalıktır. Alerjik rinit belirtileri burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ve peş peşe hapşırma başlıca belirtileridir. Alerjik rinit belirtileri olan çocuklarda alerjik rinit teşhisi konulması için alerji testleri yapılması gerekir. Sizler için alerjik rinit teşhisi ve testlerin nasıl yapılacağını yazdık.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Alerjik Rinit Teşhisi Önemlidir

Alerjik Rinit belirtileri görülen her çocukta alerjik rinit olmayabilir. Sıklıkla alerjik rinit belirtileri soğuk algınlığı belirtileri ile karışmaktadır. Bu nedenle alerjik rinit teşhisi önemlidir

Alerjik Rinit Teşhisinde Öykü

Alerjik rinit teşhisi için öncelikle detaylı bir öykü alınır. Belirtiler sorgulanır.

Alerjik Rinit Teşhisi için Muayene

Alerjik rinit teşhisi için burun muayenesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Alerjik rinitle birlike olabilen astım ve egzama yönünden de incelenmelidir.

Alerjik Rinit Teşhisinde Testler

Alerjik Rinit teşhisi için bazı testler yapılır. Bu testler içinde en önemlisi alerji testleridir.Alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte alerjik rinit teşhisi için genelde 2-3 yaşından sonra yapması tercih edilmektedir. Alerji testi kandan veya ciltten yapılabilmekle birlikte ciltten yapılan testler daha doğru sonuç vermektedir. Alerji testi dışında bazen sümük tahlili, kan tahlili ve alerjik astım şüphesinde solunum fonksiyon testleri gerekebilmektedir.

Alerjik Rinit Teşhisi Bir Deneyim İster

Alerjik rinit belirtileri olan bir çocukta sadece bir testle teşhisi konulmaz. Teşhis bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Alerjik rinit belirtileri, öykü ve alerji testleri ve diğer testlerle birlikte değerlendirilip kesin teşhis konulması geekmektedir. Bu teşhşsin konulması ve tedavinin planlanmasında deneyim ve eğitim çok önemlidir.

Sonuç Olarak;

-Alerjik rinit teşhisi belirtiler, öykü, muayene ve başta alerji testleri olmak üzere testler yapıldıktan sonra deneyimli ve eğitimli uzmanlar tarafından konulmaktadır.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.