Alerjik Rinit nezle, burun kaşınması, burun tıkanması ve peş peşe hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren ve hayatı kabus haline çevirebilen alerjik hastalıktır. Alerjik rinit nedenleri bilinirse önlem alınması için önemlidir. Bu makalemizde alerjik rinitin nedenlerini sizler için yazdık.

alerjik rinit nedenleri

Alerjik Rinit (Alerjik nezle) Nasıl Gelişir?

Alerjik nezle gelişmesi için öncelikle çevremizde bulunan ev tozları içindeki mite’lar, polenler, küfler gibi alerjenlerin vücuda girmesi ve vücudun bağışıklık sisteminin bu alerjeni tanıması gerekir. Daha sonra bağışıklık sistemi bu alerjenlere alerji geliştirirse bu alerjenlerle karşılaşıldığında burun mukozasında immun sistem hasar oluşturur. Bunun sonunda da nezle, burun kaşınması, burun tıkanması ve peş peşe hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık ortaya çıkar ki bu hastalığa alerjik rinit denilmektedir.

Alerjik Rinit’in (Alerjik Nezle) En Önemli Nedeni Genetiktir

Alerjik rinitin en önemli nedeni genetiktir. Anne, baba veya kardeşinde herhangi bir alerjik hastalık olan çocuklarda alerjik rinit gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle özellikle ailesinde alerjik hastalık olan çocuklarda alerjik nezle belirtileri varsa alerjik rinit teşhisi için incelenmesi gerekir.

Alerjenler Alerjik Rinite Neden Oluyor

Çevremizde bulunan başlıca alerjenler ev tozu mite’ları, polenler, küfler, kedi, kopek gibi evcil hayvanların alerjenleri, hamam böcekleri alerjenleridir. Bu alerjenlerle sık karşılaşma alerjik rinite neden olmaktadır.

Egzama Varsa Alerjik Nezleye Dikkat

Egzama astım ve alerjik nezleye davetiye çıkaran bir hastalıktır. Bu nedenle egzama olan bir çocukta ilerde alerjik rinit gelişmemesi için önlemler alınmasında fayda vardır.

Astımlı Çocuklarda Alerjik Rinit Sık Görülür

Astımlı çocuklarda alerjik rinit olma olasılığı yüksektir. Bu nedenle astımlı çocuklarda alerjik rinit olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Sigara Dumanına Maruziyet Alerjik Rinite Neden Olabilir

Özellikle doğumdan sonra ilk bir yıl evde sigara içilmişse ve çocuk sigara dumanına maruz bırakılmışsa alerjik rinit gelişme olasılığı yüksektir.

Erkek Çocuklarda Alerjik Rinit Daha Sık Görülüyor

Özellikle erkek çocuklarda kızlara göre alerjik rinit daha sık görülmektedir.

Bahar Ayı veya Yaz Aylarında Doğan Çocuklarda Alerjik Rinit Daha Sıktır

Bahar ayları ve yaz aylarında doğan çocuklarda alerjik rinit daha sık görülür.

Sonuç Olarak;

-Alerjik rinitin en önemli nedeni ailede alerjik hastalık olmasıdır.

-Alerjik rinit nedenleri alerjenlere maruziyet, cinsiyetin erkek olması, sigara dumanına maruziyet, çocukta astım veya egzama olmasıdır.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.