Alerjik Rinit İlaçları

Alerji, kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Alerji, vücudun kendisini savunduğu bir uyaran rahatsızlıktır. Her hangi bir yiyeceğe veya maddeye alerjisi olan bir kişinin yaşam kalitesini en az şekilde etkileyecek önlemler alabilmesi mümkündür. Bu da hastalığın teşhisi ve tanısı konulup, doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ile başlar. Alerjiye sebep olan etkenler çevresel olup; toz, böcekler, polenler örnek verilebilir. Ya da genetik sebeplerle vücudun bağışıklığında böyle bir sorun meydana gelmiş olabilir.

Alerjik rinit, günümüzde ismi saman nezlesi olarak geçen ve alerjisi olan kişinin alerjisini tetikleyecek olan unsurla karşılaşmasından sonra burun içerisinde olan yanma, kaşıntı gibi şikayetlerdir. Burun içinde bir iltihap durumu söz konusu olur. Bu da kişinin günlük faaliyetlerini ve yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinit ilaçları gerektiren en yaygın olarak bahar aylarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır Yine alerjik rinit, en yaygın alerji çeşidi olarak da bilinir. Özellikle bahar aylarında polenlerin oluşumu ile alerjik riniti olan hastalar zor günler geçirmektedirler. Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, burun iltihabı gibi oldukça can sıkıcı belirtileri olan alerjik riniti yakından inceleyecek olursak;

  • Burun kaşıntısı ve akması,
  • Burun iltihabı,
  • Göz yaşarması, yanması,
  • Hapşırma,
  • Baş ağrısı, gibi şikayetlerle hastayı rahatsız eden bir alerji çeşididir.

Alerjik Rinitten Korunma

Öncelikle alerjik rinitten korunmak için, gerekli ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bunun yanı sıra kişinin alması gereken bazı önlemler de vardır. Doktorun verdiği ilaçlardan faydalanmakta yarar vardır. Bunun dışında herhangi bir ilaç kullanımı zararlı olacaktır. İlk olarak bol bol su içilmelidir. Su vücut için çok yararlıdır. Dışarıya çıkarken bir maske tercih edilebilir. Böylece polen ve toz direkt olarak solunmamış olur. Evde temizlik yaparken mümkün olduğunca kimyasal madde kullanmamak, bunların yerine doğal maddeler ile temizlik yapmak gerekir. Yine mevsimsel olan bu rahatsızlığı hafifletmek adına mümkün mertebe dışarıya daha az çıkmak da uygun olacaktır.

Klima kullanılan ortamlara da dikkat etmek gerekir. Klimaları filtre ile kullanmak yarar sağlar. Çok sıcak bir ortamdan, tam tersi soğuk bir ortama geçiş yapmayın. Vücut ısınızı aniden düşürmek ya da yükseltmek alerjinizi tetikleyebilir. Alerjik rinit, burun iltihabını da beraberinde getirdiği için uygun solüsyonlar ile burun içinin dezenfekte edilmesi de gerekir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir