Alerjik rinit tedavisinde ilaç tedavisi yanında günümüzde sıklıkla alternatif tedaviler de kullanılmaktadır. Alternatif tedavilerin içinde en sık kullanılanı bitkisel tedavilerdir. Bitkisel tedaviler bu kadar sık kullanılıyor peki faydası var mı? Yoksa zararlı mı? Sizler için cevabını yazdık. 

 

İstanbul Alerji Merkezi

Alerjik Rinit Tedavisinde Bitkisel Tedaviler Zararlı da Olabilir

Alerjik rinitte bazı bitkisel tedavileri faydalı bulan çalışmalar vardır. Bu bitkisel tedavilerin zararlı etkileri olabilir ve kullanılan ilaçlarla etkileşeme girebilir. Ayrıca bitkisel tedaviler güvenli bir şekilde standardize edilmemiştir ve zararlı maddeler de içerebilmektedir.

Alerjik Rinit Tedavisinde Bitkisel Tedavilerin Hazırlanışı Standardize Edilmelidir

Dünya sağlık örgütü bitkisel ilaç ve karışımlarının hazırlama yöntemi, dozu, içeriğindeki bileşenler ve aktif maddelerin açıkça tanımlanması zorunludur. Sonuç olarak bitkisel ilaçlar alerjik rinit belirtilerini azaltmada etkisinin yetersiz olması, diğer ilaçalrla etkileşme olsılığı vey an etki risklerinden dolayı tavsiye edilmemektedir.

Sonuç olarak;

-Alerjik rinit tedavisinde bitkisel tedavilerin zararlı etkileri de olabileceği için tavsiye edilmez

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.