Alerjik rinit çocuklarda sık görülen alerjik hastalıklardan birisidir. Alerjik rinit çocukların hayat kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle de tedavi edilmesi gerekir. Alerjik rinit tedavisinde korunma tedavisi, ilaç tedavisi, alerji aşısı tedavisi yanında kullanılabilen tamamlayıcı tedavi olarak da bilinen alternatif tedavi yöntemleri de vardır.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Alternatif Tedavi Kullanım Sıklığı Yüksektir

Son çalışmalara göre alernatif tedavi kullanımı %25 ile %50 arasında değişmektedir. Bu kadar sık kullanılan alternatif tedaviler kanıta dayalı değildir. Alternatif tedavilerin etkinliği son mevcut kanıtlarla desteklenmemiştir.

Alerjik Rinit Tedavisinde Bitkisel Tedaviler

Alerjik rinitte bazı bitkisel tedavileri faydalı bulan çalışmalar vardır. Bu bitkisel tedavilerin zararlı etkileri olabilir ve kullanılan ilaçlarla etkileşeme girebilir. Ayrıca bitkisel tedaviler güvenli bir şekilde standardize edilmemiştir ve zararlı maddeler de içerebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü bitkisel ilaç ve karışımlarının hazırlama yöntemi, dozu, içeriğindeki bileşenler ve aktif maddelerin açıkça tanımlanması zorunludur. Sonuç olarak bitkisel ilaçlar alerjik rinit belirtilerini azaltmada etkisinin yetersiz olması, diğer ilaçlarla etkileşme olasılığı ve yan etki risklerinden dolayı tavsiye edilmemektedir.

Alerjik Rinit Tedavisi için Akapunktur

Yapılan çalışmalarda akapunkturun alerjik rinite kesin etkili olduğunu gösteren kanıtlar yeterli değildir. Zararlı etkileri olabileceği için tavsiye edilmez.

Alerjik Rinit Tedavisinde Homeopati

Faydalı bulan ve faydasız bulan çalışmalar vardır. Günümüzde alerjik rinitli çocuklara homeopati tedavisi tavsiye edilmez

Alerjik Rinit Tedavisinde Rinofototerapi

Alerjik rinit tedavisinde rinifototerapi tedavisinin faydalı olduğunu bildiren çalışmalar vardır. Ancak her hastaya kullanımı için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Alerjik Rinit Tedavisinde Probiyotik Tedavisi

Alerjik rinit tedavisinde probiyotik tavsiye edilmez

Serum Fizyolojikle Burun Yıkama

Alerjik rinit tedavisinde özellikle polen mevsiminde polenlere maruz kalındığında serum fizyolojikle burun yıkanması faydalı olabilir.

Polen Bloke Edici Kremler

Alerjik rinit tedavisinde polen mevsimi döneminde polen bloke edici kremler kullanılabilir.

Alerjik Rinit Tedavisinde Gözlük Takmak ve Maske Kullanmak

Alerjik rinit tedavisinde gözlük takılması ve maske takılması özellikle polen mevsimi döneminde faydalı olabilir.

Sonuç olarak;

-Alerjik rinit tedavisinde bitkisel tedavi, akapunktur, homeopati, rinofototerapi, probiyotik tedavisi önerilmez

-Alerjik rinit tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak polen bloke edici krem, maske kullanımı, gözlük takılması ve burnun serum fizyolojikle yıkanması polen mevsiminde uygulanması faydalı olabilir ve tavsiye edilebilir

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.