Alerjik rinit sık görülen ve hayat kalitesini etkileyebilen alerjik hastalıktır. Alerjik rinit hayat kalitesini etkileyebildiği için aileler alerjik rinitten nasıl korunuruz? Bu hastalığı nasıl önleyebiliriz diye sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını sizler için yazdık.

 

alerjik rinit

İstanbul Alerji Merkezi

Alerjik Rinit Gelişmesi Engellenmez

Alerjik rinite neden olabilen alerjene maruz kalmayı azaltmak, sigara dumanına maruziyeti azaltmak gibi önlemlere ragmen alerjik rinitin gelişmesini engelleyen kesin bir yöntem yoktur.

Alerjik Rinit Tetikleyicileri Engellenebilir

Alerjik rinit belirtilerini ortaya çıakrak keskin koku, sigara dumanı, alerjenlere temasa karşı önlemler alınabilir. Bu önlemler alerjik rinitin belirtilerinin ortaya çıkmasını engelleyebilir. Çocuğun alerjik olduğu alerjenle karşılaşma öncesi antihistaminiklerin alınması fayda sağlayabilir.

Sonuç Olarak;

-Alerjik rinit gelişmesini öneleyecek kesin bir yöntem yoktur.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.