Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

 

 

Alerjik öksürük nasıl geçer sorusu sıkça dile getirilmektedir, alerji rahatsızlığı olan kişilerin herhangi bir diğer rahatsızlığı olmaksızın kuru öksürük sorunu yaşamasıdır. Bu durum boğazların tahriş olması ile ortaya çıkmaktadır. Alerjik rahatsızlık çeşitlerinin hemen hemen tümünde alerjik öksürük meydana gelmektedir. Özellikle toz, kimyasallar, polen, hayvan tüyü gibi etkenlerin etkisi ile öksürük durumu meydana gelmektedir. Uzun süren ve geçmeyen öksürük durumunda ise mutlaka alerjik hastalıkları uzmanı olan doktorlara başvurulmalı, muayene olunarak gerekli destek alınmalıdır. Alerjik astım, alerjik rinit ve diğer alerjik çeşitlerinin tümünde öksürük meydana gelmektedir. Alerjik öksürüğün geçmesi için ise çeşitli yardımcı ilaçların yanı sıra bitkisel çaylar veya kürler kullanılabilir. Ancak bitkisel de olsa herhangi bir bitki çayını doktor kontrolü dışında kullanmamak gereklidir.

Alerjik Öksürük Nedir?

Alerjik öksürük nasıl geçer sorusuna genel olarak verdiğimiz cevap kesinlikle alerjik öksürüğün geçmesi için ilk koşul hastanın hangi alerjene karşı duyarlı olduğunu bulmaktan geçmektedir. Bunun için alerji testleri uygulanmakta ve rahatsızlığı olan hastaların hangi maddeye veya etkene karşı alerjisi olduğu tespit edilmektedir. Alerji testi sonrasında ise rahatsızlığı olan kişi alerjen maddelerden uzak tutularak sorun aşılmaya çalışılabilir. Polene alerjisi olan ve bu yüzden alerjik öksürük sorunu yaşayan hasta polenlerin çok olduğu bahar aylarında yeşillik, açık alan gibi yerlerden olabildiğince uzak tutularak alerjik öksürüğün geçmesi sağlanabilir. Alerjenden uzak durmanın ve ilaç tedavisinin yanında tamamlayıcı tedavi olarak bitkisel çay ve bal verilebilmektedir.

Alerjik öksürüğü olan hastalar sigara, aşırı kokulu olan deterjan, parfüm gibi kimyasallardan uzak durarak alerjik öksürüğüne faydalı olabilir. Kapalı alanlar olan ev, iş yeri gibi yerler devamlı olarak her gün havalandırılmalıdır.

 Alerjik Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

 Alerjik öksürüğe iyi gelen pek çok bitkisel karışım ve çay bulunmaktadır. Alerjik öksürüğe karşı balın bilimsel olarak faydalı olduğuna dair çeşitli yayınlar vardır. Özellikle karbuğday ile beslenen arıların balları daha faydalıdır. Balın antibakteriyel ve antienflamatuar özelliğinden dolayı faydalı olabilmektedir.  Ancak bal 1 yaşından büyük çocuklarda verilmelidir.

Zencefil de alerjik öksürüğe faydalı olabilmektedir. Zencefil bronşlarda genişlemeye neden olarak öksürüğe faydalı olabilmektedir. Bu nedenle küçük çocuklarda bir çay kaşığı bal büyük çocuklarda 1 tatlı kaşığı bal ile zencefilli çay önerilebilmektedir.

Öncelikle bal ve zencefil ılık su ile verilebilir. zencefil ılık suda 7-8 dakika bekletilmeli ve demlenmesi sağlanmalı, arkasından bal ilave edilerek içirilebilir.

Unutulmamalıdır ki alerjik öksürük için doktorunuzun önerdiği ilaç tedavileri yanında bal ve zencefil verilmeli, özellikle polen alerjisi olan çocuklarda öksürük daha da artabileceği için dikkatli olunmasında fayda vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir