Alerjik Astım ve Belirtileri

Alerjik Öksürük Belirtileri Nelerdir?

 

 

Alerjik öksürük belirtileri nelerdir diye sormadan önce alerjik öksürüğün tam olarak ne olduğunu anlamakta fayda var. Alerjik öksürük, soğuk algınlığı ya da farklı bir sebep ile ortaya çıkan öksürüklerden ayrı olarak alerjenlere bağlı ortaya çıkan öksürüktür. Bu öksürüğe genelde burun tıkanıklığı gibi durumlar da katılır ve tedavi edilmemesi halinde hastanın günlük hayatındaki kaliteyi ciddi anlamda düşürebilir.

Alerjik öksürük belirtileri arasında burun akıntısı ve burunda tıkanıklık, gözlerde kızarma ve sulanma, sık ve kuru öksürük ile halsizlik örnek olarak verilebilir. Ayrıca damakta, kulakta ya da dil üzerinde hissedilen kaşıntı hissi de alerjik öksürük kaynaklı olabilir.

Alerjik Öksürük Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Alerjik öksürük belirtileri çoğu zaman sıradan soğuk algınlığı belirtileri ile karıştırılabilir. Bu noktada alerjik öksürüğü tespit etmede hastanın öyküsü önem kazanır. Alerjik öksürük genelde soğuk algınlığı durumu ile alerjik reaksiyon durumu aynı anda yaşandığında ortaya çıkar. Ayrıca sıradan soğuk algınlığında ateş yükselmesi, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler de gözlenebilirken alerjik öksürükte bunlara rastlanmaz. Bu veriler göz önüne alındığında hassas bünyeye sahip insanlarda özellikle mevsim geçişlerinde, baharın gelişi gibi zamanlarda değişen havalar ile vücudun daha dirençsiz hale geldiği gözlenebilir. Buna bir de etrafa saçılan polenlere karşı geliştirilen bir hassasiyet eşlik ederse alerjik öksürük görülebilir.

Alerjik Öksürük Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Alerjik öksürük belirtileri görüldüğünde mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir. Doktorun da öksürüğün alerjik olduğunu onaylamasının ardından tedavi başlar ve hasta gerekirse ilaç gerekirse de günlük rutininde ufak değişiklikler ile alerjik öksürükten ve bunun hayatına olan olumsuz etkilerinden kurtulur. Bazen bu durumun geçmesi yalnızca birkaç gün alabildiği gibi bazen tedavi süreci daha uzun sürebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir