alerjik geniz akıntısı

Alerjik Geniz Akıntısı

Alerjik geniz akıntısı farklı nedenlerle ortaya çıkabilmekle birlikte en yaygın görülen nedenlerden biri alerjik rinittir. Alerjik rinit, alerjen ile karşılaşılması, sigara dumanı, soğuk hava ya da kokuya maruz kalma durumunda ortaya çıkabilmektedir. Ortamdaki alerjenler nefes alırken burnun iç yüzeyine yapışarak duyarlılık oluşturmakta ve hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı ile geniz ve damakta kaşıntıya yol açmaktadır. Burun akıntısının gece de sürmesi halinde geniz akıntısı ve buna bağlı öksürük oluşmaktadır. Buna ek olarak hastalarda uyku ve konsantrasyon bozukluğu da görülebilmektedir.

 

Alerjik Geniz Akıntısı ve Alerjik Rinit Çeşitleri

 

Alerjik geniz akıntısı için en önemli kaynaklardan biri olan alerjik rinit günlük aktiviteleri ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Alerjik rinit yıl boyunca aynı seviyede devam edebilir, mevsimsel olabilir ya da yıl boyu sürmekle birlikte mevsime bağlı olarak artış gösterebilir. Yıl boyu devam eden rahatsızlıklara en çok yol açan etkenler ev akarı ve mantarlar ile evcil hayvan alerjileridir. Mevsimsel etkiler ise daha çok ağaç ve tahıl polenleri ile ilişkilendirilmektedir.

 

Alerjik Geniz Akıntısı ve Alerjik Astım

 

Alerjik geniz akıntısı sebebi olarak alerjik riniti olan hastaların alerjik astıma yakalanma riski yüksektir. Bu nedenle alerjik rinit tanısı konmuş olan hastalar astım açısından da değerlendirilmelidir. Alerjik astım ve rinitin birlikte görülmesi durumunda soluk darlığı, hırıltılı soluk alıp verme, göğüs sıkışıklığı ve benzeri belirtiler görülebilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir