Alerjik Egzama Tedavisi

 

Egzama hastalığında rastlanılan durumlar hasta için oldukça zorlayıcıdır. Bazı bölgelerde belirmesi sebebiyle hareketi kısıtlayıcı olabilmektedir. Semptomların zorlayıcı şartları ile hasta zor bir süreç geçirmektedir. Tedavi sırasında dikkat edilecek konulara özen göstermek hastalığın iyileşmesinde hız sağlayacaktır. Zaman zaman hastaların tedavi süreçlerinde psikolojik desteğe de ihtiyaç gösterdiği görülmektedir. Oluşan deforme ciltteki bozukluk insanların psikolojini bozmaktadır. Egzamanın eklem bölgelerinde olması sonucunda hastanın hareketlerinde kısıtlanma oluşacaktır. Bu kısıtlanma durumu da aynı şekilde insanları ruhen etkileyecektir ve hastalıkta moral çok önemlidir. Doktorların tedavi süresinde ilk vurguladıkları şey sabır ve gayret olur. Alerjik egzama tedavisi aynı zamanda hastanın iyileşmedeki sürecini belirleyecektir.

Egzama Türleri Nelerdir?

  • Alerjilere bağlı egzama, tıp dilinde Atopik Dermatit
  • Kontakt Dermatit
  • Seboreik Dermatit
  • Dishidrotik ve nümüler egzama
  • Nörodermatit ve el egzaması
  • Staz Dermatiti

Kabarcıklar oluşur ve beyaz kepek şeklinde dökülmeler de görülen bulgulardandır. Egzama kaşıntı ile başlayıp yaraya dönüşür. Alerjik egzama tedavisi ile diğer egzama türleri arasında tedavi farklılık taşımaz.

Egzama Semptomları

Dış çevresel faktörler, günümüzde doğal olmayan ürünlerin artışı, kimyasal içerik gibi birçok neden hastalıkların artışında büyük rol oynar. Çevresel faktörler kadar kişinin genetik yapısı da etkendir. Beyaz tenler güneşten çok etkilenir. Cilt bakımı önemlidir. Kurumaya maruz kalması sonucu çatlaklık meydana gelir. Egzama çeşidine göre de cilt bulguları değişiklik gösterir. Sulu kabarcık oluşumu ardından kaşıntı ve yara oluşacaktır. Alerjik egzama tedavisi sırasında ruh sağlığında bozulma, sindirim sistemi bozukluğu gibi bulgular hastalığı ilerletir. Cilt bakımına özen göstermek, vücutta sabun, saçta şampuan gibi seçimleri iyi yapmakta fayda vardır. Giysileri yıkarken yine aynı şekilde deterjan seçimi hassas ve kuru cilt yapısı için son derece önem taşımaktadır. Bol su tüketimi ve alınan gıda da yine aynı şekilde dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Özellikle hassas, kuru ciltler için bu unsurlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir