SONBAHARDA ALERJİLERİNİZ NE DURUMDA?

Alerjik Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı günlük hayatta en yaygın rahatsızlıklardan bir tanesidir. Nefes almak ve yaşam fonksiyonlarınızı sürdürmeniz için gerekli olan kaliteli solunum ihtiyacı giderilmediğinde, birçok şikayet ve akabinde rahatsızlık oluşabilmektedir. Vücudun en önemli organlarından bir tanesi olan burun, solunan havanın temizlenmesi, havanın nemlendirilmesi hem koku hem de tat duyumuna yardımcı görevleri bulunmaktadır.

Burun tıkanıklığının genel olarak 4 genel sebebi bulunmaktadır. Burun tıkanıklığına sebebiyet veren bu genel nedenler, tel başına da olabilir birçok neden bir arada da olabilmektir. Alerjik burun tıkanıklığı da bu sebeplerden bir tanesi olarak görülmektedir. Alerjinin genel belirtileri burun tıkanıklığında da yaygın olarak görülmektedir.

Alerjik Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Alerjik burun tıkanıklığı belirtileri yaygın olarak; burunda kaşıntı, kokuları algılayamamak, hapşırma, gözlerin sulanması ve kızarıklık olarak ifade edilebilmektedir. Karakterize olarak meydana gelebilen bu belirtiler genetik ve tedavi edilebilmektedir.

Alerjik Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Alerjik burun tıkanıklığı tedavisinde akupunktur günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu tedavi ile kortizon hava kanallarında oluşabilen iltihabı azaltarak, tıkanıklığın oluşmasına zemin hazırlayan proteinin üretilmesini azaltmaktadır. Kişide alerjik kaynaklı olduğu düşünülen ve uzun süren geçmeyen burun tıkanıklığı şikayeti yaşadığında mutlak suretle bir uzmana başvurup konu ile ilgili bilgi almalı, uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmelidir. Kaliteli ve nitelikli nefes almak, rahat bir hayat sürdürebilmek için son derece önem arz etmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü burun tıkanıklığı problemleri için uzman doktora başvuru yapmanız önerilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir