Alerjik Burun Tıkanıklığı

Alerjik Burun Tıkanıklığı Nedir?

Alerjik Burun Tıkanıklığı

Alerjik burun tıkanıklığı hayat fonksiyonlarınızı etkileyen en önemli sorunlardan bir tanesidir. Burnunuz tıkandığı an da yaşamınız oldukça zorlaşır. Akşam uyumakta zorlanırsınız, koku alma yetiniz azalmaya başlar, burnunuzu sürekli olarak silme ihtiyacı hissedersiniz. Ayrıca toplu taşıma araçlarını sürekli olarak kullanıyorsanız eğer bu da sizin için ayrı bir eziyet olmaktadır. Nefes almakta oldukça zorlanır hale gelebilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde vücut fonksiyonlarınızda en fazla etkilenen yer burnunuzdur mevsimler arası geçiş yapılırken burnunuz normalden daha fazla tıkanır. Burun tıkanıklarının alerji dışında bir çok farklı sebebi olabilir bunlardan birisi sinüzit rahatsızlığına bağlı olarak sinüzit hastalığınızın ilerleme kaydetmesinden dolayı burun tıkanıklığına yol açabilir.

Bir diğer önemli olan etken burnunuzda meydana gelen kemik eğriliği ve kıkırdak eğriliği ya da burun etinizin şişmesinden dolayı meydana gelen burun tıkanıkları olabilir. Öncelik olarak bilmeniz gereken burun tıkanıklığınızın nedenlerini bulmak ve doktor kontrolünde bir tedaviye başlamak olacaktır. Burun eti şişmesi genel olarak pis havanın hakim olduğu bölgelerde yaşayan insanlar, sigara kullanan insanlar, burun damlasını sıklıkla kullanan insanlarda burun tıkanıklığı görülmektedir.

Alerjik Burun Tıkanıklığı Hasta Şikayetleri Nelerdir?

 • Alerjik burun tıkanıklığı süresince burnun tıkanık olmasından dolayı sürekli olarak ağız yoluyla nefes alındığı için boğaz enfeksiyonları gözler önüne çıkabilir.
 • Burun tıkanıklığı yanında peşpeşe hapşırma, geniz akıntısı, burun kaşınması, sık burun kanaması olması burun tıkanıklığının alerjik olduğunun ip uçlarıdır.
 • Burnun tıkalı olmasından dolayı uyku esnasında horlamalar meydana çıkar ve nefes almakta zorluk çekilir.
 •  Burnun tıkalı olmasından dolayı sürekli bu sorunu düşünerek psikolojinize de etki edebilir.
 • Ses tonunuzdan tıkanmaya bağlı olarak farklılıklar meydana gelir.
 • Düzenli olarak spor yapıyorsanız eğer spor yapmanızı da etkileyebilir.

Alerjik Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Etmenler Nelerdir?

Alerjik burun tıkanıklığı, burnun tıkanmasından başlayıp geçene kadar oldukça insanları zorlayan bir süreçtir ve geçmesi için bir çok yol denenir bunlardan bazıları;

 1. Eğer sigara içiyorsanız ilk yapmanız gereken sigarayı bırakmak olacaktır. Sigara içmiyorsanız da sigaralı ortamlardan mümkün olduğunda uzak durmanız gerekmektedir.
 2. Burun tıkanıklığına bitki çayları da oldukça iyi gelir. (zencefil bal ile karışım yapabilirsiniz, ıhlamur, gibi.)
 3. Deniz tuzunun burun fonksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir. Deniz tuzu losyonu alıp düzenli olarak bunu kullanabilirsiniz.
 4. Burun tıkanıklığınız da mutlaka meyve tüketmeye özen gösterin özellikle C vitamini içeren meyveler çok önemlidir.
 5. Alerjik burun tıkanıklığı için doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmanız kısa sürede burun tıkanmanızı rahatlatacaktır.
 6. Parfümsüz detarjan kullanmanız ve temizlik malzemesi olarak kokusu az olan malzemelerin seçilmesi daha uygun olacaktır

Alerji hakkında daha detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir