alerjik-burun-akintisi

Alerjik Burun Akıntısı

Günümüzde giderek yaygınlaşmakta olan alerjik burun akıntısı aslında alerjik nezle dediğimiz hastalığın halk arasındaki yaygınlaşmış olan ifadesidir. Genellikle yıl boyu devam etmesine rağmen özellikle bahar dönemlerinde alevlenmekte olan alerjik nezle çeşitli sebeplerden dolayı burun tıkanıklığı hapşırma burun akıntısı ve kaşıntı gibi şikâyetleri ortaya çıkartmaktadır. Vücuda girmekte olan veya vücudun temas etmiş olduğu çeşitli maddelere karşı göstermiş olan reaksiyon neticesinde özellikle burun akıntısı ve hapşırma meydana gelmektedir.

Alerjik Burun Akıntısı Nedenleri

Geniş bir yaş aralığında gözlenmekte olan alerjik burun akıntısı özellikle toz sebebiyle meydana gelmektedir. Bilhassa bahar döneminde ortaya çıkan polenler burun akıntısını tetiklemektedir. Ayrıca küf mantarları da burun akıntısını artıran faktörlerden birisidir. Yiyecekler noktasında hassasiyeti bulunan kişilerde özellikle süt yumurta çilek gibi gıdalar da alerjik reaksiyonu artırmaktadır. Temizlik malzemeleri ve kimyasal maddeler ev hayvanlarının tüyleri ve dokuları da alerjik nezleyi yani burun akıntısını beraberinde getirmektedir.

Alerjik Burun Akıntısı Tedavi Yöntemleri

Birçok alerji tedavisinde olduğu gibi alerjik burun akıntısı ile karşılaşıldığında alerji ilaçları ve aşıları devreye girmektedir. Fakat genellikle toz ve polen kaynaklı olarak ortaya çıkmakta olan burun akıntısını önleyici tedavisi oldukça önemlidir. Bu noktada bahar döneminde çok fazla dışarı çıkmamak dışarı çıkılmışsa da eve gelindiğinde üstteki kıyafetlerin mutlaka değiştirilmesi ve sık bu şekilde duş almak büyük oranda burun akıntısını hafifletecek olan uygulamalardır. Ayrıca evde bitki hayvan bulundurmamak battaniye halı ve kilim gibi şeylerle çok fazla temas etmemek de oldukça önemlidir.

2 cevaplar
 1. Muhammed
  Muhammed says:

  Hocam Merhanalar. Şimdi benim alerjik burun akıntısı sorunum var. Haftada bir mutlaka burnum akar ve hapşırmaya başlıyorum. Makalenizi okudum. Ama benim yaz kış aynı benimki haftada bir mutlaka burnum akar ve hapşiyorum. Bunun % 100 tedavisi varmı.

  Cevapla
  • admin
   admin says:

   Yetişkin alerji uzmanı tarafından alerjinin neye bağlı olduğunun değerlendirilmesi gerekiyor. Randevu alırsanız yardımcı oluruz.Geçmiş olsun

   Cevapla

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir