kronik-bronsit-belirtileri

Alerjik Bronşit Nedir

Alerjik bronşit nedir alerjik bünyesi olan kişilerde görülmekte olan soluk borusunun aşırı duyarlı olması durumudur. Bu hastalıkta nefes almak zorlaşır. Kuru öksürük, nefes alıp verirken hırıltı sesi, nefes darlığı, öksürük nöbetleri, burun akıntısı, alerjik nezle, çok sık hasta olma gibi belirtiler verir. Göğüste sıkışma hissi, uykuların öksürük nedeniyle bölünmesi, hızlı nefes alıp verme, bazı mevsimlerde daha şiddetli öksürük belirtilerine de dikkat edebilirsiniz. Ayrıca deterjan, sigara dumanı, kokulara karşı hassasiyet bu hastalıkta görülmektedir.

Alerjik Bronşit Tedavisi

Alerjik bronşit nedir alerjik astımın tedavi seçenekleri hastalığın şiddet ve derecesine göre değişim göstermektedir. Nefes açıcı ani rahatlatıcılar ve aşırı duyarlılığı yok eden ilaçlar hastaya verilmektedir. Rahatlatıcı ilaç sürekli kullanılmaz. Solunum yoluyla alınan ilaçların etkileri kısa süreli olmaktadır. Doğru ilaçlar ve kullanımı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Alerjik bronşitin tedavisi kısa süreli değildir. Bu nedenle doğru teşhisin konması büyük önem taşır. Astım varken yanlış tedavi uygulanırsa akciğerlerde hasar gelişebilir.

Alerjik Bronşit Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Alerjik bronşit nedir bu hastalık genetik yatkınlıktan ya da çevresel koşullardan meydana gelebilmektedir. Bu hastalığın sağlıklı bir yaşam için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktorunuza danışabilirsiniz. Hava kirliliği, sigara dumanı, nem değişikleri gibi nedenlerle solunumun zorlaşması tetiklenebilir. Çocuklarda nezle ve egzema ile birlikte görülebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir