Alerjik astım dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Alerjik astımın basilica belirtileri sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır. Alerjik astımın birçok nedeni vardır. Alerjik astım neden olur sorusuna cevaba göre önlemler de alınabilir. Bu nedenle bu makale tüm ailelere yardımcı olabilecek önemli bilgiler verecektir.

alerjik astım nedenleri

Alerjik astımın en önemli nedenleri nelerdir?

Alerjik astımın en önemli nedeni genetiktir. Bunun dışında çevrede bulunan alerjenler, obezite ve cinsiyetin erkek olması da alerjik astımın en önemli nedenlerindendir. Bu faktörlerin yanında hava kirliliği, infeksiyonlar, stres, diyetimizdeki farklılıklar gibi çevresel gaktörler de astıma neden olabilmektedir.

Astım gelişiminde genetik en önemlidir

Anne veya babada astım, alerjik nezle, egzama gibi herhangi bir alerjik hastalık varsa çocukta alerjik astım gelişme riski %30-50 arasındadır. Hem anne hem de baba alerjik hastalık varsa çocukta alerjik astım gelişme riski %50-80 arasındadır. Çünkü alerjiye neden olan genler çocuğa aktarılmaktadır.

Cinsiyetin erkek olması astıma neden olabiliyor

Özellikle 14 yaşından küçük çocuklarda bronşlar kız çocuklarına göre erkek çocuklarında daha dardır. Bu nedenle de 14 yaşından küçük çocuklarda astım gelişme riski daha yüksektir.

Obezite astıma neden oluyor

Çzellikle obezite astım gelişmesine katkısı büyüktür. Obez çocuklarda yağ hücreleri astım gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Yağ hücreleri astım gelişimine neden olan maddeler salgılamaktadır.

Sezeryan ile doğum astıma neden oluyor

Sezeryan ile doğan çocuklarda astım hastalığı normal doğumla doğan çocuklara göre daha yüksek görülmektedir. Bunun nedeni normal doğan çocuklar doğumla birlikte barsak mikropları ile karşılaşmakta ve bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Sezeryanla doğanlar ise barsak mikropları ile karşılaşmamakta ve hijyenik olarak doğum gerçekleşmesi sonucu astım gelişme riski daha fazla görülmektedir.

Hava kirliliği astıma neden olabiliyor

Özellikle trafik, inşaat sektörü ve nedüstriye bağlı hava kirliliği akciğerde hasarlar oluşturarak astıma neden olabilmektedir.

Diyet astım gelişmesini etkileyen bir faktördür

Doğal beslenme, akdeniz tiği beslenme gibi beslenme modellerinin astıma karşı koruyucu olduğu bunun yanında fast food tipi beslenmeninde astım gelişmesine neden olduğu bildirilmektedir.

 

Sonuç olarak;

-Astım gelişmesinde genetic en önemli nedendir

-Cinsiyetin erkek olması 14 yaşından küçük çocuklarda risk faktörüdür

-Obezite astım gelişiminde önemli bir nedendir

-Sezeryen doğum astıma neden oluyor

-Hava kirliliği astıma neden olabilir

-Diyet astım gelişmesini etkiliyebilir

 

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.