Alerjik astım çocuklarda sık görülen hastalıktır. Alerjik astım tedavisinde ilaç tedavisi dışında bitkisel tedavi ve diğer alternatif tedavi yöntemleri sıklıkla sorulmaktadır. Faydası var mı, yoksa faydası yok mu? Bu makalemizde bu tedavileri sizler için yazdık.

alerjik astım bitkisel tedavi

Alerjik Astım Tedavisinde Bitkisel Tedaviler Faydalı mı?

Alerjik astım tedavisinde bitkisel tedaviler hakkında her geçen yeni bilgiler elde edilmektedir. Şu anki güncel bilgilerimizle alerjik astım tedavisinde kesin faydalı olan bitkisel bir tedavi yoktur. Faydalı olduğu bildirilen bitkilerin zararları da görülebilmektedir. Bitkisel tedavi olarak zararı olmadan faydalı olabilecek tedaviler zencefil ve kara buğday balıdır.

Alerjik Astım Tedavisinde Kara Buğday Balı Faydalı Olabilir

Kara buğday balı ile bir çok çalışma yapılmış ve faydalı bulan ve bulamayan çalışma sonuçları vardır. Balın anti-inflmatuar ve antibakteriyel etkileri vardır. Öksürük rahatlatıcı etkisi vardır. Bu nedenle bal özellikle bir yaşından büyük çocuklarda öksürük dönemlerinde önerilebilir.

Alerjik Astım Tedavisinde Zencefil Tedavisi

Zencefil bronşlarda genişleme yaparak öksürük rahatlaması sağlar. Bu nedenle zencefil öksürük dönemlerinde tavsiye edilebilir.

Alerjik Astım Tedavisinde Akapunktır

Akapunktur alerjik astım tedavisinde tavsiye edilmez. Çünkü bilimsel olarak kesin faydalı olduğuna dair kanıtlar yeterli olmayıp zararları olabilir. Bu nedenle tavsiye edilmez.

Alerjik Astım Tedavisinde Biorezinans Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde biorezinans tedavisi önerilmez. Çünkü biorezinansın alerjik astım tedavisinde faydalı olduğuna dair kanıtlar yeterli değildir.

Alerjik Astım Tedavisinde Homeopati Tedavisi

Homeopatinin alerjik astım tedavisinde faydalı olduğunu bildiren çalışmalar yanında faydalı bulmayan çalışmalar da vardır. Bu nedenle önerilen bir tedavi yöntemi değildir.

Alerjik Astımda Kuş Yumurtası, Keçi Boynuzu Pekmezi ve Dere Otu

Alerjik astım tedavisinde kuş yumurtası, keçi boynuzu pekmezi, dere otu gibi birçok tedavi yönetmesinin faydalı olduğuna dair yeterli bilimsel veri olmadığından dolayı önerilmez.

Alerjik Astım Tedavisinde Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizleri alerjik astım tedavisinde faydalı olabildiğine yönelik veriler vardır. Bu tedavi yöntemlerinin her hastada kullanımı için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak;

-Alerjik astım tedavisinde öksürük dönemlerinde bal veya zencefil önerilebilir.

-Alerjik astım tedavisinde akapunktur önerilmez.

-Alerjik astım tedavisinde biorezinans önerilmez.

-Alerjik astım tedavisinde homeopati önerilmez.

-Kuş yumurtası, keçi boynuzu pekmezi, dere otu önerilmez.

 

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.