Alerjik astım çocuklarda sık görülen uzun sureli bir hastalıktır. Başlıca belirtileri sık öksürük, nefes sıkışması, göğüs ağrısıdır. Alerjik astım teşhisi çocuk alerji uzmanlarınca konulmaktadır. Alerjik astım teşhisi sonrası alerjik astım tedavisi nasıl yapılır? sorusu akla gelir. Bu makalemizde alerjik astım tedavisine yer verdik.

alerjik astım tedavisi

Alerjik Astım Tedavisinde Doğru Teşhis Önemli

Alerjik astım tedavisi için öncelikle doğru teşhisin konulması gerekiyor. Çünkü doğru teşhis konulması ve yanlışlıkla alerjik astım teşhisi konulursa boşu boşuna uzun yıllar astım ilaçları kullanılmış olur. Bunun dışında alerjik astım teşhisi atlanırsa da alerjik astım teşhisi atlanmış ve sık sık hastalanma ve gereksiz antibiyotikler kullanılmaya neden olacaktır. Bu nedenler alerjik astımın doğru teşhisi çok önemlidir.

Alerjik Astım Tedavisi Beş Basamaklıdır

Alerjik astım tedavisinde korunma, ilaç tedavisi, alerji aşısı , tamamlayıcı tedavi ve eğitim olmak üzere beş basamaklıdır.

Alerjik Astım Tedavisinde Korunma Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde korunma denilince alerjik astıma neden olan ve tetikleyen faktörlere karşı korunma tedavisidir. Korunma tedavisinde alerjenlerden korunma ve tetikleyicilerden korunma ve alerjik astım gelişimine neden olan nedenlerden korunma yöntemleri mevcuttur.

-Alerjenlerden Korunma

Alerjenlerden korunma tedavisinde çocuğun alerjik astımına neden olan alerjenlerden korunma gündeme gelir. Örneğin ev tozu mite alerjisi varsa mite’lardan korunma önlemeleri alınmalıdır. Polenlere alerji varsa polenlerden korunma önlemleri alınmalıdır.

-Tetikleyicilerden Korunma

Tetikleyicilerden korunmada en önemli korunma gribe karşı korumadır. Gribe karşı korunmada grip mevsimi öncesi olan Eylül ayında grip aşısı yapılması tavsiye edilebilir. Alerjik astımlı çocuklar kokulara karşı çok hassastır. Bu nedenle keskin kokulu parfümlerden kaçınılması ve parfümsüz deterjanlarla temizlik yapılması ve temizlik malzemelerinin kokusuz olanlarının tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Küçük çocuklarda reflü de tetikleyici faktördür ve reflü belirtisi olan çocuklara reflü tedavisi önerilir.

Beraberinde alerjik nezle varsa alerjik nezle tedavisinin birlikte verilmesi, egzama varsa egzama tedavisi verilmesi alerjik astım tedavisi başarısını artırmaktadır.

-Alerjik Astım Nedenlerinden Kaçınılmalıdır

Özellikle obezite alerjik astım gelişimine katkıda bulunmaktadır. Çünkü obez çocuklarda yağ hücreleri astıma neden olan bazı maddeler salmaktadır. Bu nedenle obezite olanların kilo vermeleri ve obeziteden kaçınmak faydalı olacaktır.

Hava kirliliği yoğun olduğu dönemlerde dışarıda fazla kalmamaya ve pencerelerin açılmamasına dikkat edilmesi korunma tedavisinde faydalı olacaktır.

Gereksiz antibiyotik alımından kaçınılmalıdır. Özellikle ilk 2 yaşta gereksiz antibiyotik kullanılması astıma eğilimi artırmaktadır.

Alerjik Astım Tedavisinde İlaç Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde rahatlatıcı ve iyileştirici tedavi olmak üzere iki türlü ilaç tedavisi vardır.

-Alerjik Astım Tedavisinde Rahatlatıcı İlaç Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde rahatlatıcı ilaç tedavisinde ilaçlar bronşlarda genişleme yaparak öksürük ve nefes sıkışmasında rahatlama sağlar. Sadece öksürük, akciğerde hırıltı ve nefes darlığı olduğu dönemlerde 1-2 hafta süreyle kullanılmaktadır.

-Alerjik Astım Tedavisinde İyileştirici Tedavi

Alerjik astım tedavisinde iyileştirici tedaviler kortizon içeren ve içermeyen ilaçlar vardır. Bu tedaviler akciğerlerdeki alerjik astım nedeniyle gelişen hasarı düzeltmek için kullanılmaktadır. Uzun süreli kullanılır. Doz ayarlaması çocuğu zarar vermeyen dozlar olmalıdır. Kortizon içeren ilaçlar çocuğun yaşına uygun verilirse zararı olmayacaktır.

-Alerjik Astım Tedavisinde Alerji Aşı Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde alerji aşısı çocuklarda etkili bir tedavidir. Alerji aşıları dilaltı ve cilt altı enjeksiyon aşısı olmak üzere iki tiptir. Dil altı aşısı da damla, sprey ve tablet aşısı olmak üzere 3 tiptir. Dilaltı sprey aşı 3 yaşından sonra uygulanabilir. Dil altı damla, tablet ve cilt altı enjeksiyon aşıları 5 yaşından büyüklerde uygulanmaktadır. Dil altı aşılarının yan etkileri daha azdır. Cilt altı enjeksiyonlar da daha etkili tedavi yöntemidir. Alerji aşıları alerjik astımın nedeni olan alerjiye karşı vücudu alıştırmakta ve bağışıklığı artırıp bronşların zarar görmesini engellemektedir. Bunun sonucu olarak da ilaç ihtiyacını azaltmakta ve hatta ortadan kaldırmaktadır. Alerji aşılarında kortizon ve hormon bulunmaz sadece alerjenler bulunur.

-Alerjik Astım Tedavisinde Tamamlayııcı Tedavi

Alerjik astım tedavisinde tamamlayıcı tedavi korunma, ilaç tedavisi ve alerji aşısı yanında verilen destek tedavisine tamamlayıcı tedavi denilmektedir. Birçok yöntem uygulanmış ancak bilimsel olarak önemli bir faydası bulunmamıştır. Özellikle akapunktur, biorezinans, homeopati gibi tamamlayıcı tedavilerde bilimsel olarak çok faydalı olduğunu yönelik sonuçlar saptanmamıştır. Bitkisel tedavilerden sadece kara buğday balının ve zencefilin faydalı olabileceğine yönelik veriler vardır. Bunun dışındaki tedavilerin önemli bir faydası yoktur.

Alerjik Astım Tedavisinde Eğitim

Alerjik astım tedavisinde eğitim çok önemlidir. Çünkü ilaçların nasıl kullanılacağı konusunda eğitim verilmesi ve ilaçların doğru kullanılması çok önemlidir. Aksi taktirde ilaçların yanlış kullanılması tedavi başarısızlığına neden olacaktır. Korunma tedavisi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisinde alerjik astımlı çocuklara eğitim verilmesi önemlidir.

Sonuç olarak;

-Alerjik astım tedavisi için doğru teşhis önemlidir.

-Alerjik astım tedavisi beş basamaklıdır; korunma tedavisi, ilaç tedavisi, alerji aşısı, tamamlayıcı tedavi ve eğitim.

-Alerji aşısının başarısı çocuklarda yüz güldürücüdür.

-Alerjik astım tedavisinde ilaçların nasıl kullanılacağının eğitimi çok önemlidir.

 

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.