Alerjik astım, çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Alerjik astımın başlıca belirtileri; sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır. Alerjik astım tedavisi; korunma, ilaç tedavisi, alerji aşıları, tamamlayıcı tedaviler ve eğitim olmak üzere beş basamaklıdır. Alerjik astım tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Tedavi edilmediği zaman oluşabilecek sorunları sizler için yazdık.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Akciğerler Etkilenebilir

Alerjik astım tedavi edilmezse, sık öksürük ve nefes sıkışması olur. Balgam çıkarılamaz. Bunun sonucunda zatürre gelişebilir. Zatürre sonucunda akciğerlerde kalıcı harabiyet gelişebilir.

Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Akciğerlerde Kalıcı Hasarlar Gelişebilir

Alerjik astım tedavi edilmezse, bronşlarda kalıcı hasarlar meydana gelir. Bunun sonucunda da ömür boyu sürecek kalıcı hasarlar gelişir.

Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Yüksek Doz İlaçlar Gerekebilir

Alerjik astım tedavi edilmezse, sık öksürük ve sık nefes sıkışması gelişir. Kolay hastalanma ve sık sık antibiyotik kullanma ihtiyacı olur.

Sonuç olarak;

-Alerjik astım tedavi edilmezse, zatürre gelişebilir.

-Alerjik astım tedavi edilmezse, akciğerlerde kalıcı hasarlar gelişir.

-Alerjik astım tedavi edilmezse, yüksek doz ilaçlar ve antibiyotik ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.