Alerjik astım denilince hemen korkarız. Peki, alerjik astım nedir biliyor muyuz? Alerjik astım, akciğerler içinde bulunan nefes borularında alerji nedeniyle hasar gelişmesi ve bu hasar sonucu öksürük, nefes sıkışması, göğüs ağrısı belirtileri ile kendini gösteren hastalığa denir.

 

İstanbul Alerji Merkezi

 

Alerjik astım farklı isimlerle de bilinir

Alerjik astım, çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Çocuklarda astımın büyük bir nedeni alerjidir. Bu nedenle de sıklıkla çocuklardaki astıma, alerjik astım da denilmektedir. Alerjik astım bazen alerjik bronşit, spastik bronşit, astım olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle alerjiye bağlı olan astıma, alerjik astım denilmektedir.

Alerjik astımı olan çocuklar, bazen spor yaparken zorlanır ve nefesleri sıkışır, öksürük ve balgam şikayetleri olur. Astım belirtilerinin nedeni nefes borularında oluşan hasardır.

Alerjik astım her yedi çocuktan birinde görülür

Dünya genelinde, çok farklı sıklıkta görülmektedir. Dünya genelinde on çocuktan birinde görülmekle birlikte, Türkiye’de her yedi çocuktan birinde görülmektedir. Bu sıklık, şehirden şehre farklılık göstermektedir. Her yıl alerjik astım görülme sıklığı giderek artmaktadır.

Astımdan tamamen kurtulmak mümkün değildir

Astımdan tamamen kurtulmak mümkün olmasa da tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi sonucu, diğer çocuklardan farkı olmadan hayatını yaşayabilir. Astım belirtileri ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle korkulacak bir hastalık değildir.

Sonuç olarak;

-Alerjik astım, çocuklarda sık görülen bir hastalık olup, akciğerlerde bulunan nefes borularında hasar sonucu gelişen ve bu hasar nedeniyle de sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısı belirtileri ile kendini gösteren hastalığa denir.

-Astım hastalığı; alerjik astım, alerjik bronşit, spastik bronşit olarak da adlandırılabilir.

-Alerjik astım, her yedi çocuktan birinde görülmektedir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.