Alerjik Astım Evreleri Nelerdir?

Alerjik Astım Evreleri Nelerdir?

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Astım birbirini sıkça tekrarlayan, hırıltılı solumayla birlikte nefessiz kalma nöbetlerinin yaşandığı kronik bir akciğer hastalığıdır. Akciğerlerdeki hava koridorlarının iltihaplanması neticesinde ortaya çıkan ve soluk almayı güçleştiren bu durum, iki ana başlık altında incelenir. Alerjik astım evreleri nelerdir?

1 –Alerjik astım

2 – Alerjik olmayan astım

Çevresel faktörlerden havada bulunan kıl, toz, tüy, kokular, esansiyeller, parfümler, deterjanlara bağlı olarak gelişebilen bu durum bazen çocuklarda besin alerjisine bağlı olarak da görülebiliyor. Örneğin inek sütü, inek peyniri, yoğurt gibi besinlere besin alerjisi ile birlikte alerjik astımın tetiklenmesine de neden olabilmekte. Öte yandan katkılı hazır gıdalarda bulunabilen yapay tatlandırıcılar, renklendiriciler, koruyucular, aromalar da bu gibi durumların tetikleyicisi olabilmektedir. Bu bakımdan işlenmiş besinler tehlike saçıyor olabilir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste baskı, hırıltılı solunum, gece ya da sabaha karşı ortaya çıkan öksürük atakları, mevsim değişikliklerine bağlı olarak gelişen öksürük ve akıntılar, sigara dumanına karşı aşırı uyarlılık, egzersiz ya da aktivitelere bağlı olarak gelişen nefes darlığı, tıkanıklık ve öksürük krizleri astım belirtileri olarak sayılabilir.

 

Astım Tedavisi Nasıl Uygulanır

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar 3 grupta toplanmaktadır.

1 – Rahatlatıcılar,

2 – Önleyici ilaçlar

Rahatlatıcılar bu konuda astım belirtilerinin giderilmesini sağlar. Önleyicilerse solunum yollarında ki duyarlılığı gidererek uzun süreli kullanımlarda hastalığı tamamen yok edebilen ilaçlardandır.

Alerjik astım evreleri nelerdir? Astım tedavisi sırasında özellikle alerjik astımın iyi ayırt edilmesi ve teşhisin doğru konması şarttır. Aksi taktirde uygulanan tedavi süreci zaman kaybı olabilir. Alerjik astım evreleri denilince belirtilere göre evreler belirlenir. Nadiren belirtiler oluyorsa hafifi, sık belirtiler oluyorsa hafifi devamlı, orta devamlı ve ciddi devamlı gibi evreler akla gelmektedir

5 basamaktan oluşan alerjik astım tedavisini İstanbul Alerji Merkezinde yaptırabilirsiniz.

Beş Basamaklı Astım Tedavisinin Açılımı

1 – Korunma

2 – İlaç tedavisi

2 – Alerjik astım aşısı,

4 – Tamamlayıcı tedavi

5 – Eğitici tedavi

Korunma tedavisinde çocukların ya da yetişkinin nelere alerjisi olduğu ayrıştırılır ve tedbir alınır (söz gelimi; mite, tozlar, polen v.b.)

İlaç tedavisinde rahatlatıcı ve iyileştirici ilaçlardan yararlanılır. Aşı olarak cilt altı ve dilaltı (damla – sprey-tablet) aşıları kullanılmaktadır. Bu aşılar vücudu alerjenlere alıştırmak amacıyla bağışıklığı arttırma yönünde yapılır. Tamamlayıcı tedavilerde polenlerin burna girmesini engelleyen jeller, bal ve bitkisel tedavide zencefil önerilebilir. Eğitici tedavi yöntemlerindeyse hastalara ve ailelere ilaçların nasıl ve ne süreçte kullanılacağı, ilaçların kullanma teknikleri anlatılır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir