Alerjik Astım Etkileri Nelerdir?

istanbul_alerji_merkezi_web_resimleri (133)

Alerjik astım tedavi edilmediğinde tehlikeli neticelere varabilen ve hasta ister çocuk yaşta ya da ister yetişkin olsun yaşamına negatif yönde etki ederek kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Alerjik astım etkileri nelerdir? Alerjik astım neticesinde; kişi günlük ya da sosyal aktivitelerini dileğince yerine getiremeyebilir. Eğitim ya da çalışma hayatı sekteye uğrayabilir. Özellikle toplum içindeki sosyal hayatı sekteye uğratabilecek bir rahatsızlıktır.Astım atakları acaba ne zaman tetiklenecek ve tekrarlayacak gibi konularda kişiyi gerek fiziksel, gerekse de psikolojik açıdan tedirgin edebilecek bu hastalık teşhis ve tedavi edildiğinde hastalar günlük yaşamına pek ala da herkes gibi devam edebilir.

Alerjik Astım Sebepleri

Alerjik astım etkileri nelerdir? Yeşil çimen poleni, ağaç poleni, kokular ya da ev tozu hatta kimyasallar veya parfümlere karşı duyarlılık yaratan bu durum, burun ve hava yollarında iltihaplanmalara yol açabilir. Hırıltılı bir solunum şekli ve nefes darlığı göğüste tıkanıklık gibi durumlar bu resme eşlik edebilir. Aynı zamanda rinit, alerji ve astım birbiriyle oldukça ilintili olduğundan birlikte görülebilir.

Alerjik rinitle birlikte görülen alerjik astım, hava yollarındaki iltihaplanmanın kalıcı bir şekilde ortaya çıkması ile daha kötü tablolarda seyrederek kronikleşebilir. Bu yüzden bu gibi durumlardan her hangi biri fark edildiğinde hemen uzman hekim gözetiminde tedaviye başlanmalıdır.

Alerjik Astımın Kendini Kolaylıkla Ele Veren En Büyük Etkileri Nelerdir

Bu tür rahatsızlıkların en büyük etkileri mevsim geçişlerinde ortaya çıkabileceği gibi, hırıltılı sık öksürük ve sık sık gribe yakalanma riski ile kendini gösterebilir. Küçük ama uzayıp giden bir saman nezlesi bile bu hastalığın göstergesi olabilir. Astım hastalığının etkileri kişiden kişiye hatta dönemsel olarak bile değişkenlik gösterebilir.

Alerjik astım etkileri nelerdir? Uzun süren ve bir türlü geçmek bilmeyen kuru öksürük atakları, en küçük aktivitede bile yorularak öksürüklere boğan nefes daralmaları, gece ve sabah eksik olmayan öksürük atakları, soğuk algınlığı gibi basit yakınmaların bile 3 haftadan daha uzun sürmesi hastalığın en büyük belirtileri arasında sayılabilir. Yine boya, çamaşır suyu gibi kimyasallar, polen, ev tozu, akar, aşırı stres, sigara dumanı ve üzüntüye karşı yukarıda belirttiğimiz tarzda şikayetler yaşıyorsanız alerjik astım hastalığından şüphelenebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir