alerjik astım belirtileri

Alerjik Astım Belirtileri

Alerjik astım çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak akciğer nefes yollarındaki bronşlarındaki infeksiyöz iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen sıvı, ödem artışına bağlı oluşan bir rahatsızlıktır. Kendini ağır öksürük atakları, hırıltılı nefes, nefes alma problemli ve göğüs ağrılarıyla belli eder. Büyüklerin yanı sıra çocuklarda da alerjen etkilere bağlı olarak sıklıkla görülür. 2 yaş bebeklerde kendini vızıldayan göğüs hırıltıları şeklinde gösterebilirken, çocukların ilerleyen yaşlarında ağır öksürük ataklarıyla kendini çok daha kolay yakalatabilmektedir. Alerjik astım belirtilerinin devamını aşağıda bulabilirsiniz.

Astım Çeşitleri Nelerdir

Astım çeşitleri genel olarak;

1 – Alerjik olmayan astım

2 – Alerjik astım (alerjik bronşit)

şeklinde ikiye ayrılır.

Alerjik astımı olan çocuklarda; spor sonrası nefes sıkışması, stres anında ani öksürük atakları, hırıltılı bir nefes alış biçimi, kaburgalarda içe çekilen bir görünüm gözlemlenebilir. Ülkemizde şehirden şehre farklılık gösterebilse de her yedi çocuktan birinde görülmektedir. Özellikle bahar ve kış aylarında daha sıklıkla görülür.

Alerjik Astım Hastalarını Bekleyen Tehlikeler Nelerdir

Alerjik astım belirtileri en belirgin yönlerinden nefes darlığı – nefes sıkışmasıyla takip edilebilir. En sık görülen başlıca belirtileri;

1 – Sık zatürre riski

2 – Gribal enfeksiyonlar sırasında 15 günden uzun süren öksürük

3 – Spor, oyun ya da beden eğitimi dersi sonrası öksürük krizleri

4 – Oyun esnasında ya da sonrası hırıltılı eşlik eden nefes

5 – Kolayca akciğere inen gribal enfeksiyonlar

6 – Hırıltılı nefes

7 – Göğüs ağrısı, nefes sıkışması, sık öksürük

Alerjik astımda ki öksürüğün diğer sıradan öksürüklerden en büyük farkı gece gelen öksürük ataklarıdır. Örneğin çocuklarınız gece uykusuna yattıktan sonra sıklıkla uykusundan uyandırırcasına boğulur gibi öksürük ataklarına yakalanıyorsa kesinlikle astım alerjisinden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda hemen bir uzmana başvurmanız gerekir. Bu öksürük genellikle uykuya geçtikten 1 – 2 saat sonra kendini gösteriyor olabilir. Yine sabaha karşı gelen öksürük atakları da şüphelenmenizi gerektiren durumlardandır. Yine merdiven çıktıktan, koştuktan ya da yokuş çıktıktan sonra görülen alerjik astım atakları da bu konuda görülebilir. Tüm bu saydıklarımız alerjik astım belirtileri özelliklerindendir.

Yine sık öksürüğe yakalanan ve kendini döngü halinde gösteren döngüsel öksürük rahatsızlığı da bu konuda şüphelenmeniz gereken durumlardandır. Ek olarak bahar döneminde polenlere bağlı, ev temizliği esnasında da mitelere bağlı olarak gelişen öksürük krizleri şüphelenmenizi gerektiren durumlardandır. Bununla beraber okul döneminde kışın gribal enfeksiyonlarla beraber astım hastalığı da tetiklenmeye çok müsait bir hastalıktır. Ayrıca alerjik astımlı çocuklar kokulardan söz gelimi; parfümlerden, deterjanlardan, spreylerden v.b. kolaylıkla etkilenebilir. Yanı sıra aile bireylerinde; astım, alerjik astım, alerjen etkilere bağlı nezle veya egzama gibi rahatsızlıklar yaşanmışsa çocuklarda alerjik astım belirtilerini genetik açıdan taşıyor olabilir. İstanbul Alerji Merkezi’nde tüm astım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir