Alerjik astım çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Aileler alerjik astım belirtilerini merak etmektedir. Özellikle kış aylarında sık sık öksürüğü olan bir çocuğu olanlar için.Çocuklarda alerjik astım belirtileri sık öksürük, nefes darlığı ve nefes sıkışmasıdır.  Bunun dışında birçok belirti de alerjik astım belirtileri olabilir. Çocuklarda görülen alerjik astım belirtileri nelerdir sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. 

öksürük

Alerjik astımın en önemli belirtileri nelerdir?

Alerjik astımın en sık görülen belirtileri sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır. Bu üç belirti sıklıkla görülen belirti olması yanında bir çok belirti de astımın belirtileri olabilmektedir.

Alerjik astımın belirtileri neler olabilir?

-Sık sık öksürük

-Nefes sıkışması

-Göğüs ağrısı

-Akciğerde hırıltı sesinin duyulması

-Her gribin akciğere inmesi ve grip sonrası hırıltı öksürük belirtilerinin olması

-Oyun oynadıktan sonra öksürük, akciğerde hırıltı olması

-Spor, egzersiz sonrası nefes sıkışması, akciğerde hırıltı, öksürük olması

-Gribe bağlı öksürüğün 2 haftadan uzun sürmesi

-İki kez veya daha fazla zaturre hastalığına yakalanma belirtileri alerjik astımın belirtileri olabilir

Alerjik astım belirtisi sadece öksürük olabilir

Aileler alerjik astım hastalığının çocuklarında olmasını genelde kabul etmezler. Çocuğumun nefesi sıkışmıyor sadece öksürüyor bu nedenle de astım değil derler. Ama bilinmelidir ki sadece sık sık öksürük şikayeti olan bir çocukta alerjik astım olabilir.

Alerjik astım öksürüğünün karakteristik özellikleri vardır

Alerjik astıma bağlı öksürüğün bazı özellikleri vardır. Alerjik astıma bağlı öksürüğü genellikle uyuduktan 1-2 saat sonra başlar, veya sabaha doğru öksürük olur veya gece uykudan kaldıran öksürük şeklinde olabilir. Bu nedenle çocuğunuzdaki öksürük;

-Gece uykudan kaldırıyorsa

-Uykudan hemen sonra değil de uyuduktan 1-2 saat sonra oluyorsa

-Sabaha doğru veya sabah uykudan kalkınca öksürük oluyorsa

-Oyun oynadıktan sonra veya spor yaptıktan sonra veya merdiven çıktıktan sonra öksürük oluyorsa bu öksürük alerjik astıma bağlı olabilir.

Alerjik astım belirtileri tekrarlayıcıdır

Alerjik astım belirtileri genellikle tekrarlayıcıdır. Sadece 1-2 hafta öksüren bir çocukta alerjik astım düşünülmez. Ancak sık sık öksürük oluyorsa ve tekrarlıyorsa alerjik astıma bağlı olabileceği düşünülmelidir

Alerjik astım belirtileri mevsimsel özellik gösterebilir

Alerjik astım belirtileri bahar aylarında oluyorsa veya evde temizlik sonrası oluyorsa da alerjik astımdan şüplenemek gerekiyor. Çünkü alerjik astımın en önemli nedenleri ev tozu içindeki mite’lar veya polenlere bağlıdır. Bu nedenlerle polenlere bağlı alerjik astım bahar aylarında kendini göstermektedir.

Alerjik astımlı çocukların belirtileri özellikle okulların açılması ve kış ayının gelmesiyle başlar

Okulların açılmasıyla gribal enfeksiyonlar sıklıkla görülür. Gribal enfeksiyonlar alerjik astım belirtilerini tetikleyen en sık nedendir. Özellikle ana okullarında gribal enfeksiyonlar çok sık görülür ve gribal enfeksiyon sonrası sık sık öksürük belirtileri ortaya çıkar.

Alerjik astımlı çocuklar kokulardan çok etkilenir

Alerjik astımlı çocukların akciğerleri kokulara karşı çok hassastır. Bunun nedeni alerjik astımlı çocukların bronşlarında enflamasyon nedeniyle hasara uğramıştır ve çok hassaslaşır. Bu hassaslaşma sonrası kokulara çok hassas olurlar ve sigara dumanı, parfüm kokuları, temizlik malzemeleri ve deterjanların kokularına karşı hassas olurlar.

Alerjik astımlı çocuklarda egzama ve alerjik nezle de birlikte görülebilir

Alerjik astımlı çocuklarda diğer alerjik hastalıklar da birlikte görülmeye eğilimlidir. Özellikle alerjik nezle ve egzama da alerjk astımlı çocuklarda sıkılıkla birlikte görülmektedir.

Alerjik astımlı çocukların anne babalarında veya yakınlarında alerji olması yüksek ihtimaldir

Alerjik astım genetic bir hastalıktır. Özellikle anne, baba, kardeşinde veya yakın akrabalarında alerjik astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik bir hastalık varsa ve alerjik astım belirtileri görülüyorsa bu çocujların özellikle alerjik astım yönünden incelenmesi gerekir.

Sonuç olarak;

Alerjik astımın basilica belirtileri sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır

-Alerjik astımın tek belirtisi sık öksürük olabilir

-Alerjik astımın öksürüğü genellikle gece uykudan kaldırır, gece uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha doğru görülür

-Alerjik astım belirtileri tekrarlayıcıdır

-Alerjik astım belirtileri mevsimsel özellik gösterebilir

-Alerjik astımlı çocuklar kokulardan kolay etkilenir

– Alerjik astımlı çocuklarda egzama ve alerjik nezle de birlikte görülebilir

-Alerjik astımlı çocukların anne babalarında veya yakınlarında alerji olması yüksek ihtimaldir

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.