Alerjik Astım Başlangıcı

 

ağızlıklı hazne kullanımı

İstanbul Alerji Merkezi

Ebeveynlerin astım sözcüğünü duyduklarında korkudan tüylerini ürperebilir. Oysaki bu hastalık erken teşhis ve tedavi edildiğinde, gerekli korunma eğitimi verildiğinde korkulacak bir hastalık olmaktan çıkıyor. Peki, astım başlangıcı ve hastalığın belirtileri nasıl anlaşılır? Uzmanlara göre bu hastalık genetik etkilere bağlı olarak gelişebildiği gibi mevsim geçişlerinde ya da aktivite sonrasında; hırıltılı öksürük, hırıltılı bir solunum şeklinde kendini gösterebilmekte. Astım alerjisi, basit gibi görünen bir saman nezlesinden astım rahatsızlığına kadar varan tablolarla insanların hayat kalitesini bozabiliyor. Alerjik astım başlangıcı nasıl anlaşılır aşağıda bulabilirsiniz.

Astım alerjisi hastalığı, hastalar arasında farklı dozda nükseden ve dönemsel periyodlarda da değişen ataklarla kendini gösterebilen kronik bir hastalıktır. Akciğerlerde bulunan ve bronş adlı hava yollarını tutarak gelişen bu hastalık öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması olarak oluşuyor. Bu tıkanma mikrobik olmayabilirken, infeksiyöz bazlı, iltihaplanmalar ve tıkanmalar şeklinde kendini gösterebiliyor. En önemli belirtisini ise uzun sürekli, bir türlü geçmek bilmeyen kuru öksürükler şeklinde gözlemleyebilirsiniz. Bu gibi semptomlar yaşıyorsanız siz de alerjik astım başlangıcı yaşıyor olabilirsiniz.

Hızlı Aktiviteler Sırasında Alerjik Astım Başlangıcı Sinyallerine Dikkat

Örneğin koşarken, hızlı yürürken, ya da yokuş veya merdiven çıkarken hatta dans ederken bile bu şekilde öksürük krizlerine tutuluyorsanız potansiyel bir astım hastası olabilirsiniz. Yine sigara dumanı, örneğin boya kokusu, deterjan kokusu, tutkal ya da kimyevi madde kokuları, veya sprey – parfüm gibi esansiyeller de bu öksürük atağını tetikleyenler olarak karşınıza çıkabilir. Bu yüzden bu gibi kokuları soluduğunuzda bu tarz öksürük krizlerine tutuluyorsanız yine alerjik astım başlangıcından şüphelenebilirsiniz.

Uykuda Gelen Öksürük Atakları Alerjik Astım Başlangıcı Semptomu Olabilir

Öte yandan geceleri uykudan uyandıran şiddetli öksürük atakları, ya da sabah güne başlarken yatakta sizi ziyaret eden öksürük atakları varsa, yine astım rahatsızlığının belirtisi olabilir. Gripal enfeksiyonların ya da basit bir soğuk algınlığının haddinden fazla uzun sürmesi (haftalarca), bu esnada göğse vuran şikayetler yine astım belirtisi olabilir. Toparlayacak olursak; grip, boya kokusu, stres – üzüntü, sigara dumanı, ev akarları, polenler, çamaşır suyu, deterjan, gibi unsurlara karşı aşırı duyarlılığınız varsa ve gribal enfeksiyon durumlarını aşırı ağır yaşıyorsanız alerjik astım başlangıcından şüphe edebilirsiniz. Yanı sıra tüm bu şikayetleriniz için İstanbul Alerji Merkezine başvurabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir