Alerjik Astım Aşısının Yan Etkileri

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Öncelikle alerjik astım nedir kısaca değinelim. Alerjik astım, akciğerlerde bulunan nefes borusunun alerji nedeniyle zarar görmesidir. Nefes sıkışması, göğüs ağrısı, öksürük gibi semptomlarla kendini gösterir.

Alerjik astım alerji nedeniyle çocuklarda çok sık görülür. Maalesef astımdan tamamen kurtulmak mümkün olmadığı gibi alerjik astım tedavi edilebilen de bir hastalıktır. Bu hastalıktan muzdarip çocuklar tedavi neticesiyle diğer çocuklardan farksız bir şekilde yaşayabilmektedir. Bunun için bir çocuk immünoloji ve alerjik hastalıkları uzmanına  görünmeniz yeterlidir.

Alerjik astımın sebebi genetik olabileceği gibi birçok dış etkene bağlı olarak da gelişebilir. Alerjenler, sezeryanla doğum, genetik etkenler, obezite alerjik astımda sık görülen sebepleri oluşturur. Yanı sıra alerjik astım stres, hava kirliliği ve çevresel faktörlere bağlı olarak da gelişebilir.  Alerjik astım aşısının yan etkileri yazımızın devamında görebilirsiniz.       

Alerjik Astımın Belirtileri Nelerdir?

Sık öksürük, hırıltılı nefes, göğüs ağrısı, her grip esnasında 2 haftadan uzun süreli hırıltılı öksürükler, oyun – aktivite sonrası gelişen hırıltılı öksürükler, sık zatürreye yakalanma faktörü, gece uykudan kaldıran inatçı öksürük atakları alerjen astımın belirtileri olarak sayılabilir. Alerjik astım atakları kendini mevsimsel etkilere, evde yapılan temizlik sonrası tozlarına ve deterjana bağlı faktörlerle ilintili olarak da gelişebilir (mite ve polenlere bağlı olarak) Yine gribal enfeksiyonlarda astımı tetiklemektedir. Alerjik astım aşısının yan etkileri bu saydığımız semptomların yanında yok denecek kadar azdır.

Alerjik astımlı kişiler ya da çocuklar kokular konusunda; deterjan, parfüm ve sigara dumanı gibi etkenlere çok duyarlıdırlar. Bu duruma sıklıkla alerjik nezle ve egzama da eşlik edebilir.

Astım Tedavisi Hangi Adımlardan Oluşur

Astım tedavisi;

1 – Korunma

2 – İlaç tedavisi,

3 – Alerji aşısı

4 – Tamamlayıcı tedavi

5 – Eğitim

bazında 5 adımdan oluşmaktadır.

 

Aşı Tedavisi Ve Yan Etkileri

Aşı tedavisi çocuklar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Koruma – ilaç tedavisi ve alerji aşıları tedavisi şeklinde önerilir. Akupunktur, biorezonans, homeopati gibi tedavi yöntemlerinin bilimsel yönü tam olarak kanıtlanmamıştır. Alerji aşı tedavisi olarak adlandırılan immünoterapi herkes aynı dozda fayda görememektedir. Risk ve fayda açısından her hasta da farklı reaksiyonlar gözlemlenebilir. Bu yüzden hasta tüm açılardan değerlendirilerek tedavi işlemine başlanır. Astım aşısı, ciddi astım riski taşıyanlarda ve ilaç tedavisinden sonuç alamayanlarda kullanılır. Kortizon aşılarından farklı bir aşı türüdür. Kişinin alerji duyduğu tüm elementlerden deri altına çok az miktarda uygulanarak yapılır. Sonrasında bu doz arttırılır.

Başlangıçta her hafta uygulanan alerji aşı tedavisi belirli bir süre sonrasında 4 haftada bir hastanın tahammül derecesine bağlı olarak doz arttırılarak verilir. (3 – 6 yıl süresince) Kontrolü zor olan ve 5 yaş altı çocuk hastalarda uygulanmaz. Bu aşı için alerjik astım doğru tanısı ve bağışıklık sisteminde bir tahribat olmaması gerekir. Aşı, ilgili dalın uzman hekimlerince yapılmaktadır. Aşı bölgesinde kızarıklık, şişme, bulantı, su toplaması, burun tıkanıklığı – kanama, nefes tıkanıklığı, baş dönmesi gibi alerjik astım aşısının yan etkileri görülebilir. Bu tür reaksiyonlar genellikle aşıdan 30 dakika sonrasında gelişmekte olup çoğu tedavi ile düzelmektedir. Bu yan etkilerin hızlı bir şekilde farkında olunması ve tedavi edilmesi konusunda alerji uzmanları özel eğitim almıştır. Aşı ve alerjik astım tedavilerini İstanbul Alerji Merkezi çatısı altında uzman doktorlarımıza yaptırabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir