Alerjik Astım Alternatif Tedavi

istanbul_alerji_merkezi_web_resimleri (33)

Alerjik astım hastalığı çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Nefes sıkışması, hırıltılı nefes ve göğüs ağrısı alerjik astım belirtilerinden olabilir. Alerjik astım, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Peki, astım tedavi edilmezse ne olur? Astım hastalığı kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü astım hastalığı tedavi edilmezse akciğerler zarar görerek hasarlanabilir. Astım hastalığı tedavi edilmediğinde öksürük ve göğüs sıkışması atakları artarak birbirini takip eder. Öte yandan balgam da çıkarılamaz. Bu tablonun neticesinde hasta zatürre olabilir.Sigara dumanı, ev tozları, küf, hayvan tüyü, polen, sprey, deodorant, parfüm gibi çevresel faktörler astım hastalarını yüzsek dozda rahatsız eden faktörler olup hayat kalitelerini düşürmektedir. Bronş iç çeperinde tekrarlayan iltihap şeklinde kendini gösteren bu hastalık, 100 çocuktan 10 ile 15’sinde görülebilmektedir. Astım çeşitleri birkaç çeşit olabilmekte yaşa, mesleğe genetiğe bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu saydığımız faktörlere bağlı olarak virüs ya da bakteri türevi infeksiyözler iltihap mekanizmasını alevlendirerek ödem, salya, spazm ile astım atağını yükseltir.

Böylelikle broşlarda ve akciğerlerde kalıcı hasar oluşur. Ve bu hasarlar ömür boyu kalıcı bir şekilde hastaya eşlik eder. Öte yandan ağır gelişen bu seyir sık öksürük ve nefes sıkışması şeklinde hastaya ömür boyu rahatsızlık vererek hayat kalitesini ciddi şekilde düşürür. Hasta çok daha sık ve kolay hastalanarak sık sık antibiyotik kullanmak zorunda kalır. Tedavi edilmeyen astım hastalarını; zatürre riski, akciğerde hasarlar, yüksek doz ilaç kullanımı ve antibiyotiğe mahkum bir hayat beklemektedir. Alerjik astım alternatif tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Alerjik Astım Hastalığında Alternatif Tedavi Yöntemleri Mevcut mu

Alerjik astım tedavisinde zaman içinde yeni yöntemler sunulsa da hiçbirinin kesin faydalı olduğunu gösteren bilimsel bir açıklama bulunmamaktadır. Öte yandan bu yöntemlerin yararlarından faydalanayım derken zararlarını görebilmeniz de mümkün olabilir. Ek olarak zencefil ve karabuğday balı bu konuda rahatlatıcı etkenlerden kabul edilmektedir.

Bu konuda zencefil bronşlarda genişleme yaratırken öksürüğü azaltır. Bu bakımdan öksürük ataklarınızın yoğun olduğu dönemlerde zencefil kullanabilirsiniz. Bal ise antibakteriel ve antiflamatuar etkilere sahip olduğundan öksürüğü azaltan etkilere sahiptir. Yine alerjik astım tedavisinde akupunktur tedavisi ortaya atılsa da, tavsiye edilmeyen bir yöntemdir zira bilimsel olarak faydası ispatlanmamış olan bir olgudur. Aynı durum hemopati, tuz lambası ve biorezonans tedavi yöntemleri içinde geçerlidir.

Yine keçiboynuzu pekmezi kürleri, dereotu tedavisi, kuş yumurtası tarzındaki bitkisel tedavilere de bilimsel açıklık getirilmemiştir. Ek olarak nefes egzersizlerinin de alerjik astım alternatif tedavi yöntemlerinde faydalı olabileceğine dair bulgulara rastlanmaktadır.

Astım Hastalığı Öldürücü müdür

Astım atakları sırasında maalesef hayatını kaybeden kişiler olmaktadır ama astım, erken tedavi edildiğinde ölüm riski sıfıra indirgenir. Yani her hastalıkta olduğu gibi astım ya da alerjik astımda da erken tanı ve tedavi önemlidir. Tedavisi düzgün ve korunma uygulanan hastaların astım rahatsızlığı ağır seyrediyor olsa dahi hastalar ataklardan korunmuş olur.

Astımı ilk iki yaş içinde yani bebeklik çağı döneminde ‘vızıldayan çocuk’ whezzy infant döneminde kolayca yakalayabilir ve uzmanlar eşliğinde önlem alabilir yanı sıra tedavisini yaptırabilirsiniz.  Hastalık en kolay ataklar sırasında teşhis edilir ve hastanın öyküsü dinlenerek, solunum testleri yapılarak tedavi yöntemlerine geçilir. Alerjik astım alternatif tedavi yöntemlerinden İstanbul Alerji Merkezi’nde yararlanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir