Alerji

Alerji insan hayatını tehlikeye sokabilen ve nadiren ölümle sonuçlanabilen ciddi reaksiyonlar yapabilen bir durumdur. Alerji, çevremizde bulunan alerjenlerin, insan vücudunda anormal bir reaksiyon göstermesidir. Bu yazımızda sizlere alerjiyi anlatacağız.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Alerji Anormal Bir Tepkidir

Alerji, çevrede bulanan besinler, polenler, ev tozu içindeki mite’lar gibi alerjenler tarafından vücutta anormal tepki göstermesine denilmektedir.

Alerji Hayatı Tehliye Sokabilir

Alerji, vücudumuzda anormal bir reaksiyon göstererek, bazen alerjik şok denilen ciddi reaksiyona neden olabilir. Örneğin; fıstık alerjisi olan bir çocuk fıstığı diline sürmesi bile alerjik şoka neden olarak ölüme neden olabilir.

Alerji Hastalıkları Nelerdir

Başlıca alerji hastalıkları astım, egzama, alerjik nezle, besin alerjisi, ilaç alerjisi, böcek alerjisi, ürtiker, temas alerjisleri, herditer anjioödem ve mastositoz gibi hastalıklardan oluşmaktadır.

Alerji Sıklığı

Alerji çok sık görülen bir hastalıktır. Neredeyse her dört kişiden birinde alerjik bir hastalık vardır. Bu nedenle yaygın görülen bir hastalıktır.

Alerji Nedenleri

Alerji nedenlerinin başında genetik gelmektedir. Ailede alerjik hastalık olanların çocuklarında da alerji görülme olasılığı yüksektir. Genetikle birlikte, çevresel faktörler de alerjiye neden olabilmektedir.

Alerji Teşhisi

Alerji teşhisi, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyüklerde ise yetişkin alerji uzmanları tarafından konulmaktadır.

Alerji Tedavisi

Alerji, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun için öncelikle, doğru teşhisin konulması ve tedavinin planlanması gerekmektedir.

Sonuç Olarak;

-Alerji, çevremizde bulunan alerjenlerin vücutta anormal tepki göstermesine denilmektedir.

-Alerji, nadiren hayatı tehlikeye sokabilen ve ölüme neden olan bir duruma neden olabilir.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.