Alerji Testi Yapan Hastaneler

Alerji Testi Yapan Hastaneler

Alerji Testi Yapan Hastaneler

Sık sık öksürüyorsanız, yediklerinizden sonra kendinizi halsiz hissediyorsanız, dışarıya çıktığınızda burun tıkanıklığı ve gözlerinizde yaşarma meydana geliyorsa önceliğiniz alerji konusunda bir uzman hekime başvurmak olmalıdır. Ancak bu tür rahatsızlıklar konusunda ne zaman ve nasıl bir alerji testi yapılacağına doktorunuz karar vermelidir. Saman nezlesi, astım gibi rahatsızlıklar alerjenlerin tetiklediği hastalıklara bağlı gelişir. Bu nedenle hastalığın ilerlememesi için erken teşhis ve erken tedavi önem taşır. Neye alerjinizin olduğunu bilmeniz hastalığın ilerlemeden önlem alınması konusunda önemlidir.  Alerjinin hangi maddelerden kaynaklandığı konusunda tüm dünya literatüründe kabul edilen deri alerji testine başvurulur.

Alerji Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Alerji testi iki yöntem ile değerlendirilir. Bu yöntemlerin her ikisi de genellikle uygulanır. Deri üstü alerji testinde iki farklı yöntem ele alınır. Deri üstü ve deri içi olarak bu işlem uygulanır. Deri içi işlemi deri üstüne göre biraz daha farklı bir işlemdir. Bu test daha özel tanılar için gereklidir. Bunun yapılması konusunda ise yine doktorun verdiği karar önemlidir. Genelde solunum yolu hastalıkları için deri üstünden alerji testi yapılır. Kan yolu ile yapılan test ise alerjiye yönelik kanda bazı değerlerin yükselip yükselmediği ölçümü yapılır. Alerji testi yapan hastaneler bu işlemi genellikle kısa bir zaman diliminde sonuçlandırır. Bu testlerden deriden alerji testi çocuk alerji uzmanı olan hastanelerde yapılabilmektedir. Bu nedenle de genellikle;

  • Eğitim Araştırma Hastanelerinde
  • Bazı Özel Alerji Merkezlerinde
  • Üniversite Hastanelerinde
  • Bazı Özel Hastanelerde
  • Özel alerji polikliniklerinde yapılmaktadır.

Alerji Testleri Tehlikeli Midir?

Alerji testleri en kolay yapılan testlerdir. Yapılma aşamasında her hangi bir tehlike oluşturmadan doktor gözetiminde yapılan testlerdir. Deri üstü, deri içi ve kan alma işlemi ile yapılır. Deri üstüne yapılma aşamasında doktorunuzun alerji öykünüze göre belirlediği maddeler deri üstüne damlatılarak yapılır. Bu süreçte kişi ağrı, acı ya da sızı hissetmez. Deri içine alerji testi yapılma süreci biraz can yakıcı olsa da çok gerekli olduğu süreçlerde talep edilen bir test yöntemidir. Bu yöntemlerin tehlike oluşturan bir durumu yoktur. Testin yapılması sürecinde hekiminiz sizi detaylı olarak bilgilendirir. Alerji testleri ileride ciddi bir alerjik sorun yaşamamanız için uygun görüldüğü takdirde yapılması gerekli olan testlerdir..

Alerji testlerinden özellikle alerji testlerini doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyüklerde yetişkin alerji uzmanlarınca yapılması daha uygundur. bu testin yorumlanması çok önemlidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir