Alerji Testi Nerede Yapılır

Alerji Testi Nerede Yapılır?

Alerji Testi Nerede Yapılır

Alerji, bazı kişilerin vücutlarının bir takım yiyeceklere veya dış etkenlere tepki vermesi yani reaksiyon göstermesi durumuna denir. Alerji, kişinin yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir faktördür. Genellikle genetik yapıyla ilgili olduğu söylenebilir. Ancak genetiğin dışında bağışıklık sistemi ile de ilgisi olan alerji, bünyeden bünyeye farklılıklar gösterebilir.

Nelere Alerji Olur?

En sık rastlanan alerji çeşidi alerjik astım ve saman nezlesi de denilen rinit alerjisidir. Bunun yanı sıra;

  • Atopik dermatit (egzama)
  • İlaç alerjisiü
  • Glutene alerji,
  • Toza alerji,
  • Süt ve süt ürünleri gibi belirli yiyeceklere olan alerjiler,
  • Hayvan tüylerine karşı olan alerjiler, gibi çeşitli alerji türleri de mevcuttur.

Alerji Testleri Nerede Ve Nasıl Yapılır?

Alerji testi nerede yapılır sorucu sıklıkla bize iletilen bir sorudur. Alerji testi, hastanın yaşam kalitesini bozan durumun tespiti amacı ile yapılmaktadır. Doktorlar tarafından önerilen bu testler, devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Doktorlar bu testleri, genellikle hastaların bir türlü geçmek bilmeyen şikâyetleri üzerine isterler. Örneğin; müzminleşmiş öksürük, burun akıntısı, iltihap durumları veya kaşıntı, egzama gibi durumlarda alerji testi yaptırmak doğru olacaktır. Yapılan alerji testinin sonucuna göre hangi maddeye ya da hangi besine alerjiniz olduğu tespit edilip, uygun tedaviye başlanacağından rahatlama sağlanacaktır.

Alerji Testi Yöntemleri

Alerjisi olan herkesin hemen hemen merak ettiği bir diğer konu ise, alerji testlerinin nasıl olduğudur. Günümüzde çocuklarda olsun, yetişkinlerde olsun alerji çok yaygınlaşmış durumdadır. Alerji testlerinde en bilinen ilk yöntem deri testidir. Deri testi, derinin üzerinden ya da altından yapılabilir. Vücudunuzda reaksiyona sebep olabilecek alerjen maddeleri, deri üstünden ya da altından vücuda temas ettirilerek yapılan bir test türüdür. Bunu takiben yine en sık yapılan alerji testlerinden birisi de kan testidir. Bir de bant testi denilen bir yöntem vardır. Bu yöntemde hastanın vücuduna üzerinde kimyasal maddeler bulunan bir bant yapıştırılır ve doktorun söylediği süre boyunca bekletilir. Bu test hastanın egzama gibi cilt rahatsızlıklarının alerjenlerini saptamak amacıyla tercih edilmektedir.

Tüm bu testlerin sonucunda hastanın neye karşı alerjisi olduğu belirlenir ve uygun tedavi yöntemleri düzenlenir. Hastanın bu süreçte kendisine mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin, polen alerjisi varsa maske takarak önlem alınabilir. Yine egzama gibi cilt alerjisine sahip bir hasta ise, özellikle ev işi yaparken kimyasal maddelere maruz kalmamaya özen göstermelidir. Sağlık için eldiven gibi yardımcı ürünler tercih edilebilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir