Alerji ( deri prick ) Testi Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

 

 

Alerji testi birtakım alerjen maddelerden vücudun tepki göstermesi halinde yapılan testler olarak tanımlanabilir. Alerji testleri genel olarak küçük yaşlarda uygulanmasının son derece hayati önem taşıdığı bilinen bir gerçektir. Zira birtakım maddelere ya da gıdalara karşı alerjik durumun olup olmadığına dair bilgi sahibi olmamak yanında bu durumla karşı karşıya kalınınca nasıl bir yol izlenmesi gerektiği paniğinin yaşanmaması adına son derece gerekli testlerdir. Alerji testleri mutlaka profesyonel bir alerji uzmanına yaptırılmalıdır.

İki tür alerji testi vardır. Bir deriden uygulanan diğeri ise kandan uygulanandır. Deriden uygulananlar çok daha güvenli olup üstelik çok daha detaylı sonuçlara imza atar. Alerji testine girmeden önce kullanılan bütün ilaçlar hakkında ilgili doktora bilgi verilmelidir. Buna öksürük şurupları bile dahildir. Bu testlerin yapılmasına karar verilmesinden en az 10 gün öncesine kadar ilaç kullanımının bırakılması önerilendir.

Alerji Testleri En Erken Hangi Yaşta Yapılabilir?

Eğer besin alerjisi konulu bir test ise bir bebeğe 2-3 aylıktan itibaren uygulanabilir. Eğer bir alerjik nezle durumu araştırılıyorsa 1-2 yaşından itibaren uygun olduğu düşünülmektedir. Genelde testlerin ciltten yapılması çok daha iyi ve net sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Alerji Testlerinin Tehlikesi Var Mıdır?

Alerji testleri alerji uzmanları tarafından profesyonelce uygulanmalıdır. Deneyimsiz ellerde yapılan işlemler elbette ki tehlike yaratır. Yanlış bir teknik yanlış bir uygulamanın geri dönüşü sağlıksız bir sonuçtur. Hele hele konu çocuksa mutlaka bir uzman çerçevesinde işlemler yürütülmelidir.

Alerji Testi Neden Yapılır?

Alerji testleri var olan bir alerjinin tanısına ulaşmak, yaşanan alerjik durumun gelişmesini incelemek, tedavisinde bir yön belirlemek ve nelerden korunulması gerektiği üzerine bir tedavi izlemek ve bilgi sahibi olmaktır. Bazı alerjik durumlar aşı tedavisini bile gerektirebilir.

Alerji testlerinin yapılmasındaki sebep, vücuda giren yabancı bir maddenin oluşturduğu tepkinin durumunun ölçülmesidir. Yapılan bu testlerden en önemlisi Prick testidir. Bu testte hastaya solüsyonlar hazırlanarak hasta cildine damlatılır ve deri çizilir. Kızarıklık ve kabarıklık oluşması halinde hastada alerjik durumun varlığı tespit edilmiş olunur. İkinci test ise patch testidir. Bir bantla kimyasal maddeler konulur ve bant hastaya yapıştırılır. Hangi kimyasal maddenin kızarıklık ya da kabarma oluşumuna sebebiyet verdiyse alerji tespiti yapılmış olunur.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir