Alerji çevremizde bulanan çeşitli alerjenlerin vücuda girerek anormal tepki oluşturmasına alerji denilir. Alerji hafif bir kaşıntı ile kendini gösterebildiği gibi nadiren ölümcül olabilen alerjik şok şeklinde de kendini gösterebilmektedir.

alerji nedir

Alerjinin Asıl Nedeni Genetiktir

Alerji nedeninin başında genetik geliyor. Anne veya babada alerjik bir hastalık varsa çocukta alerjik hastalık gelişme olasılığı %30 ile %50 arasında olmaktadır. Hem anne hem babada alerjik hastalık varsa çocukta alerji gelişme oranı %50 ile %80 arasında değişmektedir. Alerjiye eğilime neden olan genler çocuğa taşınabilmektedir. Bu nedenle alerjinin temeli genetiktir.

Ailesinde Alerji Hastalığı Olamayanda Da Alerji Olabilir

Alerji sadece ailesinde alerji hastalığı olanlarda olmaz. Bazen ailesinde alerji hastalığı olmayanlarda da çevresel faktörlere bağlı alerji gelişebilir.

Alerji Nedeni Olarak Çevresel Faktörler

Alerjiye neden olabilen çevremizde birçok neden vardır. Bu nedenlerin başında çevremizde bulanan alerjenlerdir. Alerjenler bölgeden bölgeye değişmektedir. Özellikle deniz kenarında olan şehirlerde en önemli alerjenler ev tozu içindeki mite’lardır. Kurak bölgelerde ise polenlerdir. Bunun dışında çevremizde bulunan alerjenler küfler, evcil hayvan alerjenleri, besinler, ilaçlar belli başlı alerjenlerdir.

Alerji Hastalıkları Nelerdir?

Alerji hastalıkları denilince astım, alerjik rinit, egzama, besin alerjileri, böcek alerjileri, temas alerjileri, ürtiker, alerjik şok, mastositoz belli başlı alerji hastalıklarıdır.

Sonuç Olarak;

-Alerji özellikle genetik yatkınlığı olanlarda çevremizde bulanan alerjenlerin vücudumuzda anormal tepki oluşturmasına alerji denilir.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.