Alerji Neden Oluyor?

Alerji Neden Oluyor?

 

Eğer hastalıkların da bir trendi varsa alerjik hastalıklar için tüm dünyada yükselişte oldukları söylenebilir. Yani alerji şu anda sağlık sektöründe trendy durumda. Alerji neden oluyor, sorusunaysa tıp henüz tedavi geliştirici bir tanım koyamamıştır. Yalnızca kişiye ve reaksiyonun bedenin hangi kısmını etkilediğine göre yatıştırıcı çözümler geliştirmiştir. Genetik olduğu konusunda kesin görüş mevcuttur. Ancak çağın gereği beslenme ve yaşantı biçimleriyle immunal sistemin (bağışıklık sistemi) gerilediği gerçeği de kabul gören görüşler arasındadır. Eğer böyleyse de alerji neden oluyor, sorusu yerine nasıl eskisi gibi yaşayabiliriz, türünden bir soruya da ihtiyaç duyulma tehlikesi vardır.

Alerjinin Neden Olduğu Bilinmese de Tipleri Biliniyor

Alerjik reaksiyon bedenin düşman olarak algıladığı herhangi bir maddeye karşı gösterdiği tepkidir. Ve bu reaksiyonlar kişiyi bir anda bütün günlük aktivitelerini durdurmak zorunda bırakacak kadar etkileyebilir.

Alerji neden oluyor, sorusuna cevap bulunamamışsa da çeşitleri belirlenmiş ve bölümlere ayrılmıştır. Alerji çeşitleri şöyle sıralanabilir:

  • Deri alerjisi (bazı maddelere dokunulduğunda görülür),
  • Alerjik rinit (saman ve yaz nezlesi veya bahar alerjisi olarak da bilinir),
  • Alerjik astım (aşırı bronş duyarlılığı),
  • Alerjik konjonktivite (gözde görülür),
  • Besin alerjisi (bazı besin maddelerine duyarlılık),
  • Atopik dermatit (çocuk egzaması olarak da bilinir),
  • Anafilaksi (arı sokması sonucu görülür).

Alerjiye Neden Olan Alerjenlerden Uzak Durulmalı

Vücutta alerjik reaksiyona sebep olan maddelere “alerjen“ denir. Alerjen madde kişiye göre değişir. Çoğunluk mevsim dönümlerinde oluşan çiçek polenlerinden etkilenirken, kimi bazı ilaçlara, kimi her tür sentetik maddeye, kimi iplik tüyü oluşturacak her türlü kumaşa, kimi bazı besinlere karşı alerjen madde algısı geliştirir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir