Alerji Neden Olur

Alerji Neden Olur?

Bağışıklık sistemimizin dışarıdaki maddelere karşı tepki vermesine alerji denir. Birçok insanın dışarıdaki maddelere karşı alerjisi olabilir. Bu son derece doğal bir durumdur. Nelere alerjimiz olduğunu çoğu zaman biliriz. Fakat vücudumuzun neden tepki verdiği birçok konuda hala soru işaretleri barındırmaktadır.  İki kardeşi ele alalım. Kardeşlerden birinin bir maddeye karşı alerjisi varsa diğer kardeşin neden o maddeye karşı alerji taşımadığı hakkında net bir kanı yoktur.

Alerji Neden Olur

Alerji neden olur sorusuna verebileceğimiz cevap, bir maddeye maruz kaldığınız taktirde hapşırık, öksürük, kızarıklık gibi çeşitli anormal sayılabilecek durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız  zaman kaybetmeden ilgili hekimlere başvurmak sizler için bir avantaj olacaktır. Günümüzde alerji testleri hızlı ve aynı zamanda güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Bu konuda kafanızda herhangi bir soru işareti bulundurmanıza gerek yoktur.

 En Sık Görülen Alerji Çeşitleri Nelerdir?

 Besin Alerjisi

Birçok insan çeşitli besinlere karşı alerji duyar. Bu doğuştan veya sonradan meydana gelebilir. Genellikle küçük yaştaki çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur. Bu alerjiler çocuğun büyümesi ile birlikte azalma gösterir. Genellikle çocuklar protein içeren besinlere karşı alerji duyarlar. Bunun nedeni henüz tıp dünyasında bilinmemektedir. Çok sık rastlanmasa da yetişkinlerde de besin alerjisi görülebilir. Yetişkinlerin bunu fark etmesi belirli bir süre alabilir. Bir besin türüne karşı alerjisi olan bir birey benzer besinlere karşıda alerji taşıma ihtimali oldukça yüksektir.

 Böcek Isırma Alerjileri

Böcekler insanları soktuğu taktirde insanlara karşı bir besin salgılar. Bu besine karşı birçok insan bir tepki verebilir. Bu kızarıklık şeklinde görülebilir. İnsan vücudunda çeşitli sorunlara neden olabilir. Nefes almakta zorlanma, kusma gibi şikayetler bu noktada kendini oldukça belli edebilir. Genellikle insanlar arı ısırmalarına karşı alerji duyarlar.

Kozmetik Alerjisi

Cilt tahrişi şeklinde görülür. Günümüzde parfüm kullanma oranı bir hayli artış gösterdi. Artık günümüzde çoğu insan parfüm kullanıyor. Fakat bazı insanlarda parfümlere karşı ekstrem durumlar meydana gelebiliyor. Bunlara kozmetik alerjisi adı verilmektedir. Kozmetik alerjisi olan insanlar sadece parfümlere karşı tepki vermezler. Birçok kozmetik ürününe karşı tepki verebilir. Bu noktada ilgili hekimlere başvurmak büyük bir avantajdır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir