Alerji Nasıl Olur

Alerji Nasıl Olur?

Besin kaynaklı alerjiler de çevresel sebepler ile gen—çevre etkileşimi ile ya da tamamen genetik sebepler ile oluşabilir. Alerjinin bu nedenlerden hangisinden kaynaklandığına bağlı olarak tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir.

Alerji Nasıl Olur

 

Besin kaynaklı alerjilerin en sık görüldüğü yaşlar çocukluk yaşlarıdır. Yeni gıdalara olan hassasiyet en çok bu dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Peki, besin kaynaklı alerji nasıl olur? Alerjilerin temel sebebi farklı sebepler yüzünden vücudun savunma sisteminin bir ya da birden çok maddeyi saldırgan olarak algılamasıdır. Normalde zararlı olmayan bu maddeler kişinin vücudunun tepkisine bağlı olarak günlük hayatı etkileyebilir hatta ciddi riskler oluşturabilir.

Çocuklarda Alerji Nasıl Olur?

Bebeklerde ve çocuklarda bağışıklık sistemi çok gelişmiş olmasına rağmen dış dünya ile yeni yeni tanıştıklarından ve birçok madde ya da ortam ile ilk kez temas ettiklerinden hastalıklara çok daha açık olurlar. Peki, hastalıklar dışında çocuklarda alerji nasıl olur? Çocuklarda en sık görülen alerji türlerinden biri besin alerjileridir. Bu tarz alerjiler vücutta hatta dilde şişmeye sebep olabileceğinden hemen müdahale edilmeli ve alerji şüphesi olması durumunda zaman kaybedilmeden doktora danışılıp alerji testi yapılmalıdır.

Yetişkinlerde Alerji Nasıl Olur?

Genelde bir insanın herhangi bir maddeye alerjisi varsa bu çocukluğunda anlaşılır. Ancak birçok yetişkin hayatının farklı evrelerinden herhangi maddeye alerjisi olduğunu anlamıştır. Bu durumda yetişkinlerde alerji nasıl olur?

Yetişkinlerde aniden ortaya çıkan ve daha önce belirtileri görülmeyen alerjiler genelde gen çevre etkisi ile ya da çevresel faktörler ile oluşur. Çevresel şartların değişmesi ile geçici bir alerji durumu yaşanıyor olabilir. Ya da çevre faktörlerinin de uygun olması ile genetik olarak var olan özellikler kendilerini göstermeye başlamış olabilirler. Bu durumların her ikisinde de uygun tedavi için uzman bir doktora görünmek gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir