domuz gribi nedir?

Alerji Nasıl Geçer?

Alerji durumu bağışıklık sisteminde alınan yabancı maddelere karşı vücudun verdiği tepkiler olarak tanımlanır. Alerji sebebiyetleri olarak esin, arı zehirlenmeleri, hayvan dışkıları, tozlar, kimyasal maddeler gösterilebilir. Bağışıklık sistemi alerjik bir durumla karşı karşıya kaldığında gerek ciltte kırmızılıklar, kabarıklıklar gerek solunum yollarında nefes alamama gibi durumlarla karşılaşır. Olan tepkilerin şiddeti de kişiden kişiye değişir. Bazılarında ufak kaşıntılar olurken bazılarında hayati durum bile yaşanabilir.

Alerji Nasıl Geçer

Alerji nasıl geçer sorusunun cevabı ve nedenleri farklı farklı cevaplar olduğundan tedavileri de aynı şekilde türüne göre farklılıklar gösterir. Mesela vücutta meydana gelen bir alerjik durumda tedavinin uygulanma süresi doktor kontrolündedir. Hayat boyu ilaç kullanımı diye bir durum söz konusu değildir. Tedavi sonrası ilaç kesilir ancak gerekirse korunma amaçlı ilaç kullanımı vardır. Mevsimsel sebeplerle var olan alerjik durumlar tedavisi söz konusu ise ilaç kullanımı en az dozda kullandırılarak sıkıntı giderilir. Alerjik durumlarda çok fazla ilaç kullanımı önerilmez.

Alerji Nasıl Geçer?

Alerji tedavisi için öncelikli olarak sebep bulunmalıdır. Eğer sebep bulunursa kişi çok daha çabuk bu durumdan kurtulabilir. Bazı alerji ilaçları kişide birtakım yan etkiler yaratabilir bu sebeple doktor kontrolünde olması önemlidir.

Alerji Sebepleri ve Önlemleri

Alerjiyi önlemek için en önemli unsur alerjen yapacak maddelerden uzak durmaktır. Özellikle polen durumları alerjik halleri tetikleyen durumlardır. Eğer alerjik sebep hayvanlar ise evde hayvan beslemesi yapılmamalıdır. Gerek tüyü gerek dışkısı alerjik durumdur. Kimyasal maddelere karşı bir alerjik durum varsa temizlikte uzak durulmalıdır.

  • Alerjik hastalık tedavilerinde hastanın duyarlı olduğu maddeler ya da gıdalardan uzak durmak gereklidir.
  • Alerjik hastalık tedavileri mutlaka profesyonel bir alerji uzmanı tarafından yürütülmelidir.
  • Alerjik reaksiyonlar herkeste farklı farklı yaşanabilir.
  • Alerji olunduğu durumları belirtileri olarak kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık söylenebilir.

Bir alerjik nezle durumu yaşanıyorsa tedavisi ilaç tedavisi yanında günümüzde artık ışın tedavisinin de katkıları büyüktür. Bunda tek şart yaşı küçük çocuklara uygulanmaması durumudur. Verilen ilaçlarda da var olan kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi durumların tedavisi yapılır. Vücutta alerjik bir durum yaşanıyorsa tedavisi her şeyden önce konusunda uzman bir doktora başvurmaktan geçer. Vücudun nemli olmaması durumu alerjik kaşıntılara neden olabilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir