alerji nasıl anlaşılır

Alerji Nasıl Anlaşılır?

Alerji, vücudu bazı istenmeyen maddelere karşı aşırı duyarlı olmasından kaynaklanan, başkalarına zarar vermeyen ve bazı maddelere karşı savunmaya geçen reaksiyondur. Vücut, zararsız olan bazı maddeleri zararlı gibi algılayarak bu maddelere ve mikroorganizmalara karşı kendini savunmak adına antikor oluşturmaktadır. Bu durum ne kadar tekrarlanırsa vücut yine aynı şekilde tepki vermeye devam edecektir. Aslında koruyucu olan bu mekanizma, alerjisi bulunan kişilerin vücutlarının bu maddelere karşı daha hassas ve ayrım yapamamasından kaynaklanır. Peki, alerji nasıl anlaşılır?

 

Alerji Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

 

Çoğu kişi kedisinde alerji yapan besini küçüklüğünde tespit etmiştir. Ama özellikle bebeklerde ve çocuklarda alerji nasıl anlaşılır konusu alerji testinin yapılması ile mümkün olur. Alerjisi olduğunuz bir madde ile karşı karşıya kaldığınızda vücudun verdiği en belirli faktörler; burun akıntısı, gözlerden sulanma, hapşırma, egzama ve burun kaşıntısı şeklinde olmaktadır. Alerjisi olmayan kişilerde bu görülmez.

 

Besinlere Göre Alerji Nasıl Anlaşılır?

 

Besin alerjisi olan kişilerde alerji nasıl anlaşılır? Belirtileri şu şekildedir; ağız ve çevresinde, boğazda, yüzde, dilde; karıncalanma, şişme, kurdeşen, aşırı duyarlılık meydana gelebilir.

İlaçların neden olduğu alerjik belirtiler; kızarıklıklar, cilt kaşıntıları, yüz bölgesinde şişkinlik veya aşırı duyarlılık olarak kendini gösterir.

Böcek sokmalarında meydana gelen alerji belirtileri; tüm vücutta kaşıntı ve kurdeşen olarak kendini gösterir. Aynı zamanda göğüz sertliği, öksürük, ödemde şişlikler, nefes darlığı şeklinde kendini gösterir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir