Alerji İlaçları İsimleri

Alerji İlaçları İsimleri

  Alerji birçok kişide görülen rahatsızlıklardan biridir. Alerji rahatsızlığı genel olarak genetik olsa da dış etkenlerde durumu tetiklemektedir. Anne ve babada alerji durumu var olan çocukların alerji rahatsızlığı olma olasılığı bir hayli fazladır. Ancak ailesinde hiç alerji rahatsızlığı bulunmayan çocuklarda da alerji durumu gözlenmektedir. Kirli hava, hijyenik olmayan çevre, GDO’su bozulmuş olan gıdalar gibi pek çok sebebe bağlı olarak alerji oluşabilir.

Alerji İlaçları İsimleri

Alerji Belirtileri

 Alerjinin pek çok belirtisi olabilmektedir. Bu belirtiler alerjinin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak alerji belirtileri ise kaşınma, sürekli hapşırık durumu, burun akıntısı, burun kaşıntısı, geniz de yanma, batma, boğazda meydana gelen gıcık, öksürük gibi durumlar alerjinin genel belirtileri arasında gösterilmektedir. Alerjik durumu olan kişiler daha sık üst solunum yolu ve alt solunum yolu rahatsızlığı geçirmekte veya geçirmeye eğilimli olmaktadır. Alerji insan hayatını ve sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorundan kendi başına kurtulmak ise oldukça güçtür. Gerekli bölüme giderek muayene olunmalı ve uygun ilaçları kullanarak bu rahatsızlıktan korunmalıdır.

Alerji Çeşitleri Ve Alerji İlaç İsimleri

  Alerji çeşitlerinden ilki bahar nezlesi, yaz nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit rahatsızlığıdır. Bu alerjiye genel olarak toz, kimyasallar ve polenler neden olmaktadır. Alerjik rinit olan hastada burun akıntısı, burun kaşıntısı, öksürük, hapşırma gibi durumlar meydana gelmektedir. Bir diğer alerji çeşidi ise alerjik astımdır. Bu rahatsızlık ise diğerine göre daha ağır seyretmektedir. Rahatsızlığa yakalanan hastalarda nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma gibi belirtiler meydana gelmektedir. Toz, polen, hayvan tüyü, mantar, küf gibi durumlarda rahatsızlık baş göstermektedir. Bu ve bunun gibi pek çok alerji çeşidi bulunmaktadır. Bu alerjik durumdan kurtulmak ve rahatlamak için iyi gelen bazı ilaçlar bulunmaktadır. Alerji ilaçları isimleri ise aşağıdaki gibidir;

  1. Antihistaminik ilaçlar,
  2. Semptomatik ilaçlar,
  3. Kortiosteroidler,
  4. Antienflamatuar ilaçlar,

Bu ilaçlar alerjik hastalara karşı hastalığı atlatmaya yardımcı ilaçlardır. En iyi ve en çok etki eden türleri ise yukarıda gibidir. Ancak bu tip ilaçlar kendi aralarında da çeşitli türlere ayrılmaktadır. Verilecek olan ilacın türü ise alerjinin çeşidine göre değişmektedir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir