alerji ciltte kızarıklık

Alerji Ciltte Kızarıklık

Vücudun herhangi bir maddeye karşı aşırı tepki göstermesi ve bu tepki sonucunda rahatsızlıklar yaşaması alerji adı verilen bir durum ortaya çıkarır. Alerji durumu kimi zaman bir gıda maddesinden ya da bir eşyadan dolayı ortaya çıkabileceği gibi kimi zaman da ilaç kullanımı ile ortaya çıkabilir. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin kabul etmediği ilaçlardan dolayı alerji durumu oluştuğunda alerji ciltte kızarıklık ile bir etki ortaya çıkarabilir. Aslında bu durum vücudun kendini bu ilaca karşı korumak istemesinden ötürü oluşur. Bu sayede ilacın kullanımının durdurulması gerektiği anlaşılır.

 

Gıda Tüketiminde Alerji Ciltte Kızarıklık

 

İlaç kullanımında olduğu gibi bazı zaman alerjik reaksiyon ortaya çıkarabilecek besin tüketimlerinde de benzer şekilde alerji ciltte kızarıklık durumlarıyla ortaya çıkabilir. Özellikle daha önceden tecrübesi yapılmamış bir şekilde karpuz ve kavun gibi meyveler ya da mevsiminde tüketilmemiş çilek veya fıstık gibi meyveler veya yumurta gibi besinler gerek çocuklarda gerek yetişkinlerde alerjik reaksiyon ortaya koyduğunda cilt kızarıklığı en çok görülen etkilerden birisidir. Bu gibi bir durum besin maddesinin tüketiminin durdurulmasını ve uzman tavsiyesi alınmasını ifade eder. Yüksek ihtimalle bu durumla birlikte başka reaksiyonlarda ortaya çıkaran besin alerjisinin belirtileri ortaya çıkacaktır.

 

Hastalıklardan Alerji Ciltte Kızarıklık Durumu

 

Alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan hastalıklarda alerji rahatsızlığının ortaya koyduğu etkiler birçok farklı şekillerde olabildiği gibi alerji ciltte kızarıklık durumu en çok görülen durumlardan birisidir. Özellikle bazı alerjen maddelerin ciltle temas etmesi sonrasında direkt bir şekilde kızarıklık durumu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kızarıklık görülen bölgede bir süre sonra su toplaması ve kaşınma gibi durumlarda ortaya çıkacaktır. Bu sorunun çözümü için teşekküllü bir hastanede alerji testi yapılması gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir