Alerji Astıma Dönüşür Mü?

Alerji Astıma Dönüşür Mü?

Maalesef erken dönemde tedavi edilmeyen alerjik sorunların çocuğu alerjik astıma dönüşebiliyor. Alerji astıma dönüşür mü sorusunun yanıtını ararken egzama yani atopik dermatitli bebeklerin ilerde %50-60’lık kısmında astım ve alerjik nezle gelişebilmekte ve alerjik nezleli çocukların da %20 sinde alerjik astım gelişebildiğini hatırlamak gerekiyor. Özellikle bahar aylarında yaşanan burun akıntısı, öksürük, nefes daralması gibi alerjik reaksiyonlar, doğru alerji tedavisi ile tedavi edilmezse alerjik astıma dönüşebiliyor. Belki de bu alerji belirtileri astım ve alerjik nezlenin belirtileri de olduğu için incelenmesinde fayda vardır.

Sürekli burun tıkanıklığı, solunum yolu sorunları, nefes darlığı gibi sıkıntıları yaşayanlar grip gibi hastalıklardan kaynaklandığını düşünebiliyor. Oysa alerjik sorunlardan kaynaklı sürekli bu sıkıntıları yaşıyor olabilirler. Ve bu sorunlar alerji uzmanlığı ile tedavi edilmeyip grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla geçirilmeye çalışırsa astıma dönüşüyor.

Alerjik Sorunlar Astıma Dönüşmeden Tedavi Edilmeli

Alerjik sorunlar kişiden kişiye değişen sorunlardır. Çocuklarda daha sık görülen alerjik sorunlar bir ya da birden çok alerjen maddeye karşı ortaya çıkabilir. Toz, küf, hayvan tüyü, yün, polen gibi farklı maddelere karşı alerjik durumlar yaşanabilir. Bu maddelerle her karşılaşıldığında solunum yolları reaksiyon gösterir. Sık tekrarlandığında ise ve tedavi edilmediğinde astıma dönüşmesi mümkündür.

Alerjik sorunların astıma dönüşmeden tedavi edilmesi için özellikle egzama ve alerjik nezle belirtileri görüldüğünde, alerji ve astım uzmanlığı ile tedavi hizmeti sunan alerji kliniğimize başvurabilirsiniz. Alerji tedavilerinde kişin hangi alerjik duruma sahip olduğu tespit edilerek modern tıp alerji tedavileri yöntemleri uygulanır. Alerji astıma dönüşür mü sorusunun cevabını verirken astım hastalığının %90 alerji kaynaklı olduğunu belirtelim.

Alerji Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Alerji tedavisinde ilk adım alerjik durumların hangi alerjenlere karşı yaşandığının tespit edilmesidir. Alerji uzmanlarımızın yaptığı kişiye özel testler ve kontroller alerjik durumun tespit edilmesini sağlar. Alerjik durumun tespit edilmesinden sonra alerjiye neden olan durumlara karşı bağışıklık sağlayacak aşı tedavisi uygulanır.

Tedavi edilmeyen alerjik sorunların astıma dönüşmesi büyük ihtimaldir. Bu nedenle özellikle çocuklarda görülen sıklıkla yaşanan aynı sorunlar için çocuk alerji uzmanlarına başvurmak gerekir. Alerji astıma dönüşür mü sorusu özellikle çocuklarda çok daha önemli bir sorudur. Erken teşhis ve tedavi ile astıma dönüşmeden alerjik sorunlar tedavi edilebilir. İstanbul Alerji Merkezi olarak gelişmiş ülkelerde uygulanan modern alerji tedavilerini alerji ve astım uzmanlarımız eşliğinde sunuyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir