alerji astım doktoru

Alerji Astım Doktoru

Astım gerek genetik gerekse de dış faktörlere bağlı olarak gelişen ve ani öksürük ataklarıyla nefes alış verişini tıkayan, tedavi edilmediğinde de hayati risk teşkil eden hastalıklardandır. Eğer kendinizde ya da aile bireylerinizden örneğin çocuğunuzda astıma dair belirtileri gözlemliyorsanız, kısa zamanda bir uzman doktora başvurmalısınız. Zira her hastalıkta olduğu gibi astım hastalığında da erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Astım hastalığı için uzman doktorlar arasından alerji uzmanına alerji astım doktoru olarak başvurabilirsiniz. 0 – 18 yaş arası için çocuk ve gençlerdeki hastalara ‘çocuk alerji uzmanları’ bakmaktadır. 18 yaşın üzerinde yetişkinlere ise yetişkin alerji uzmanları ve göğüs hastalıkları uzmanları bakmaktadır.

2012 yılından sonra çocuk alerji uzmanlığının adı değiştirilmiş olup, immünoloji dalı olarak anılmaya başlanmıştır. Bu yüzden çocuklarınızı bir immünoloji uzmanına götürebilirsiniz. Bu uzmanlar dallarında yüksek ihtisas yapmış doktorlar olup, çocuk alerji uzman diplomasına ve çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan kişilerdir. Yetişkin göğüs hastalıkları uzmanları ve yetişkin alerji uzmanları ise, eğitim sırasında çocuk teşhis – tedavisi yapmamış kişilerdir. Bu anlamda çocuk ve büyük astım hastalıkları değişkenlik gösterdiğinden her yaşın ilgili uzmanına gösterilmesi büyük önem taşır. Bu anlamda alerji astım doktoru uzmanları çocuklar ve yetişkinler için iki gruba ayrılmaktadır.

 

Özellikle Çocuklarda Alerji Astım Doktor Seçimi Önemli

Çocuklarda astım hastalığının çoğu %90 alerjik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda da çocuk alerji uzmanlarının rolü çok önemlidir. Zira çocuklarda görülen astım; kimi zaman alerjik olmayan sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Örneğin hastalığın altında alerjik olmayan sebeplere bağlı olmayan; kistik fibroz, bronşektazi gibi sebepler yatıyor olabilir. Ülkemizde maalesef; çocuk alerji uzmanı ve çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarının sayısı oldukça azdır Bu nedenle hastalar çoğunlukla dahiliye ya da göğüs hastalıkları uzmanlarına gitmektedir. Oysaki alerji ve çocuk göğüs uzmanlar konularında daha etkili ve yetkin olduğundan bu kişilerin tercih edilmesi önemlidir.

 

Alerji Astım Doktor Gözetiminde Tedavi Süreci

Tipik astım hasaları 1 ila 3 ay arasında takip edilirken kronik ağır astım rahatsızlığı geçiren kişilerin kontrolleri daha sık gerçekleştirilmelidir. Çocuk astım ünitelerinde alerjik ya da alerjik olmayan astım tedavileri, rinit (yani alerjik nezle), ilaç deri alerjisi gibi tüm alerjik hastalara tanı ve tedavi hizmetleri verilmekte. Alerjik rinit, bronşiyel astım, besin alerjisi, fonksiyonel solunum testleri, karşılaşma testleri gibi bu tanı ve tedavi hizmetlerini İstanbul Alerji Merkezi olarak alerji astım doktoru uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir