alerji aşısı nasıl yapılır

Alerji Aşısı Nasıl Yapılır?

Alerji aşısı yani immünoterapi, ciddi ve uzun süreli vakalarda radikal neticeler alınmadığında başvurulan yöntemlerdendir. Allerjen olduğu tespit edilen hastaya duyarlılık gösterdiği unsurlar az dozda enjekte edilerek hastada bağışıklık yaratmak noktasında uygulanır. Alerjenler suda çözülmüş çözelti şeklinde hastanın deri altına enjekte edilir.

Alerji aşısı nasıl yapılır? Bu aşı uygulamasına çok düşük miktarlarda başlanır. 8-12 hafta boyunca haftada bir periyodlarla hasta tarafından tolere edilebilecek miktarlardan yüksek doza ulaştırılıncaya dek devam edilir. Tedavi süresi 3 ya da 5 yıl boyunca sürdürülebilir. Böylelikle hastada alerjen olduğu unsurlara karşı bağışıklık oluşturulur.

 

Alerji Aşılarının Çeşitleri Nelerdir

Huş ağacı, ev tozu mite alerjenleri, küf, çimen poleni, ağaç poleni, yaban arısı, bal arısı sokmalarına karşı alerjisi olanlarda uygulanabilir. Buna bağlı olarak astımın gelişmesi ve ilerlemesi de etkili oranda durdurulabilmektedir. Tablet, damla, sprey şeklinde uygulanabilen aşı yöntemleri mevcuttur. Çocuklarda ve yetişkinlerde de etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Başlıca olarak cilt altı ve dilaltı şeklinde uygulanır.

Alerji aşısı nasıl yapılır?

Alerji aşıları kendi içinde 3 ‘e bölünür

1 – Dilaltı damla

2 – Dil altı tablet

3 – Cilt altı enjeksiyonları

Bu aşılar 5 yaşından büyük çocuklara uygulanmaktadır. Dilaltı aşıları diğerlerine oranla daha az yan etki taşır. Cilt altı enjeksiyon aşı uygulamaları ise daha etkili neticeler sağlar. Yapılan bu aşılar neticesinde hastalar daha az ilaç kullanmakta hatta zamanla tamamen astım ilaçlarından kurtulabilmektedir. Bu sayede vücut alerjen unsurlara alışarak bağışıklık kazanır ve bronşları da gelecek zamanlarda astım hastalığının yaratacağı hasarlardan korunmuş olur. Bu aşılar mutlaka 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyüklerde yetişkin alerji uzmanlarınca yapılmaktadır.

 

Aşının Yan Etkileri Nelerdir?

Aşı sonrası; boğaz kaşıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, nefes darlığı şeklinde yan etkiler gözlemlenebilir. Bu riskler hemen aşı anının ardından yaşanabileceği için aşının alerji aşısı konusunda tecrübeli ve reaksiyon geliştiğinde müdahale edilebilecek merkezde yapılıyor olması gerekir. Aşının yapıldığı gün hasta istirahat etmeli ve aşırı aktivitelerden kaçınılmalı. Alerji aşısı, tüm alerji belirtilerini azaltan, yaşam kalitesini iyi yönde artıran ve kullanılan tüm diğer ilaçları azaltan hatta gerek bırakmayacak olan etkili bir tedavi sağlar. Üstelik de bu etkisi aşı tedavisi bitiminden sonra 5-10 yıl süreyle sürmektedir. Ancak çok az insanda alerji aşısının beklenen etkiyi gösteremediği saptanmıştır. 12 ay içinde aşının faydası görülmezse aşıya son vermekte fayda vardır.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir